Złota biżuteria dodaje każdej stylizacji elegancji oraz szyku. Jest znacznie częściej wybierana od swojej srebrnej alternatywy, stanowiąc też symbol prestiżu. Złoto to z kolei jeden z najbardziej pożądanych kruszców na świecie – trudno zaprzeczyć, że prezentuje się nie tylko pięknie na skórze, ale również m.in. w wystroju wnętrz. Jest źródłem inwestycji, ale zakupując złotą biżuterię, należy uważać. Dlaczego? Ponieważ w sklepach jubilerskich możemy spotkać się z dwoma określeniami: “złoty” oraz “pozłacany”. Obie rodzaje biżuterii na pierwszy rzut oka prezentują się tak samo, lecz w rzeczywistości są wykonane w odmienny sposób. Oprócz tego różnią się ceną, wartością i trwałością. W czym dokładnie tkwi różnica między złotymi a pozłacanymi dodatkami?
Czy biżuteria zawsze musi być złota?
Wybierając się do jubilera i oglądając wystawę pierścionków, naszyjników czy kolczyków, jesteśmy przekonani, że zakupimy prawdziwe złoto. Na tym etapie warto jednak od razu zaznaczyć, że żadna biżuteria dostępna w sklepach nie jest w całości wykonana z tego kruszcu. W rzeczywistości wiele dodatków produkuje się z domieszką innych metali, ponieważ wykorzystanie samego złota nie zapewniłoby pożądanego, estetycznego efektu końcowego. Jeśli jednak dany wyrób posiada podejrzanie niską cenę, możemy przypuszczać, że został wykonany z tombaku, czyli komponentu bardzo podobnego wyglądem do złota. W takiej sytuacji mamy do czynienia z oszustwem (oczywiście, gdy producent mimo wszystko deklaruje, że biżuteria jest złota).
Biżuteria nie zawsze musi być złota, a wręcz nigdy nie jest złota w stu procentach. Najczęściej pierścionki, naszyjniki i innego rodzaju dodatki są wykonane w 58% ze złota o np. próbie 585. Nadal jest to złoto, lecz z dodatkiem innych metali, które wzmacniają biżuterię. Gdyby wykonać pierścionek z czystego kruszcu, z pewnością nie przetrwałby on próby czasu, ponieważ jest to niezwykle plastyczny surowiec i w swojej pierwotnej formie nie nadaje się do produkcji biżuterii.
Czym jest pozłacana biżuteria?
Pozłacana biżuteria znacznie odbiega od dodatków o popularnej próbie 585. W tym przypadku mamy do czynienia z minimalną ilością złota wykorzystaną po to, aby delikatnie pokryć powierzchnię biżuterii. Choć stosuje się tu kruszec o próbie od 14 do 24K, jego warstwa jest tak cienka, że nie wpływa na ogólną zawartość złota w produkcie. Dlatego też używamy określenia “pozłacana”, a nie “złota”. Tym samym taka biżuteria jest mniej trwała i mniej wartościowa oraz posiada niższą cenę. Z drugiej strony stanowi atrakcyjną alternatywę dla osób, które szukają złotego wyglądu bez znacznego narażania budżetu. Proces pozłacania często również podejmuje się na przedmiotach użytkowych, takich jak świeczniki, lampy i inne elementy dekoracyjne. Dzięki temu zabiegowi ich cena jest o wiele przystępniejsza przy zachowaniu pięknego blasku.
Jak rozróżnić klasyczną, złotą biżuterię od pozłacanej wersji?
Jeżeli stoimy przed wyborem biżuterii w sklepie jubilerskim, najprostszym rozwiązaniem jest konsultacja z jego obsługą. Pracownicy salonu zawsze powinni odpowiedzieć nam na pytanie, czy dany produkt faktycznie wykonano ze złota. Ba, wystawiona na sprzedaż biżuteria powinna być nawet odpowiednio oznaczona, dzięki czemu nie mamy wątpliwości do tego, co zakupujemy. Jednak mimo wszystko może warto wiedzieć, jak rozróżnić prawdziwe złoto od pozłacanych dodatków, zwłaszcza jeśli nabywamy biżuterię z drugiej ręki. Podstawową różnicą będzie oczywiście cena – akcesoria ze złota są zdecydowanie droższe i mogą osiągać wartość nawet kilku tysięcy złotych. Oprócz tego wykazują się większą trwałością, a to oznacza, że są odporne na ścieranie, korozję i utratę koloru, nawet przez lata zachowując swój pierwotny wygląd. W przypadku biżuterii pozłacanej warstwa wierzchnia może się ścierać, w szczególności w kontakcie z wodą, kosmetykami oraz detergentami. To powoduje odkrycie podstawowego metalu, matowienie i nieestetyczny wygląd dodatków. Warto także wiedzieć, że prawdziwe złoto posiada wygrawerowaną na powierzchni biżuterii próbę. Pozłacane alternatywy nie będą wyposażone w taki detal, a nawet jeśli, raczej wskazuje on na grubość warstwy złota czy wykorzystany metal bazowy. Przy zakupie warto poprosić sprzedawcę o certyfikat autentyczności lub udać się do jubilera, który fachowo oceni, czy mamy do czynienia z czystym złotem, czy tylko pozłacaną biżuterią.
Czy warto kupować pozłacaną biżuterię?
Jaki rodzaj biżuterii warto wybrać? Czy jedynie złoto może wyglądać elegancko oraz szykownie? A może pozłacane dodatki wcale nie są takie złe? Pozłacana biżuteria to coraz popularniejszy wybór, ponieważ oferuje doskonałe dopełnienie stylizacji w naprawdę przystępnej cenie. Jeżeli nie chcemy inwestować dużych środków, a zależy nam jedynie na stylowym dodatku, pozłacane pierścionki, naszyjniki czy kolczyki jak najbardziej są dobrym rozwiązaniem. Z drugiej strony należy pamiętać, że ich trwałość jest ograniczona, co zmusza nas do szczególnej ostrożności, a także odpowiedniej pielęgnacji biżuterii.
Nie ma jednak wątpliwości, iż inwestycja w wygodny materac zawsze jest opłacalna i zwraca się w postaci dobrego samopoczucia na co dzień. Warto rozważyć zakup jednego z modeli: abcsnu.pl/11-materace-piankowe lub udać się do salonów stacjonarnych w Elbląg. Odpowiedni produkt do snu to gwarancja głębokiego i relaksującego wypoczynku.
Jak dbać o pozłacane dodatki?
Jeżeli zależy nam na zachowaniu piękna pozłacanej biżuterii na jak najdłużej, należy znać kilka kluczowych zasad jej pielęgnacji. Przede wszystkim powinniśmy zagospodarować suche oraz ciemne miejsce, w którym dodatki będą miały ograniczony dostęp do światła i tlenu. Pod żadnym pozorem nie należy pozostawiać biżuterii w łazience, gdzie występuje duża wilgotność. Dodatki najlepiej przechowywać w woreczku wykonanym z miękkiego materiału (jeśli owego nie posiadamy, sprawdzą się również jakiekolwiek delikatne tkaniny – istotne jest jedynie, to aby biżuteria się o siebie nie ocierała). Akcesoria powinniśmy zdejmować przed każdym kontaktem z wodą, snem, a także aktywnością fizyczną. Pozłacanej biżuterii nie warto czyścić domowymi metodami, gdyż w rzeczywistości mogą one doprowadzić do większego zmatowienia jej powierzchni. Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o swoje kolczyki, bransoletki czy pierścionki, należy skorzystać ze specjalnie przeznaczonych do czyszczenia biżuterii chusteczek (kupimy je u każdego jubilera).
Istnieje spora różnica między złotą a pozłacaną biżuterią, lecz wcale nie oznacza to, że drugie rozwiązanie jest tym gorszym. Pozłacane akcesoria mogą równie elegancko się prezentować. Należy jednak pamiętać o ich zdejmowaniu wtedy, kiedy wybieramy się pod prysznic, sprzątamy, śpimy czy udajemy się na trening. Wówczas nie będą się ścierać i zachowają swój estetyczny wygląd na dłużej.
Przeczytaj także: Co oznacza sen o niedźwiedziu?