Masz czasem wrażenie, że poranna kawa w ogóle Cię nie pobudza i zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Nie martw się, nie jesteś sam, ponieważ wielu z nas przynajmniej raz spotkało się z tego typu sytuacją. W szczególności dotyczy to miłośników kawy, którzy sięgają po nią codziennie. W teorii kawa powinna nas pobudzać, ponieważ jej głównym składnikiem jest kofeina – środek odpowiadający za stymulację układu nerwowego do wzmożonej pracy. Jednakże w rzeczywistości mogliśmy się już przekonać, że nie zawsze picie kawy działa na nas w ten sposób. Pytanie brzmi, czy kawa faktycznie nas pobudza, czy odczucie dalszego zmęczenia jest tylko kwestią naszego sposobu myślenia?

Właściwości kawy

Tak jak już wyżej zostało to przedstawione, kawa w teorii działa pobudzająco na nasz organizm ze względu na obecność kofeiny w jej składzie. Z kolei kofeina to substancja, która znajduje się w owocach kawowca i charakteryzuje się właściwościami stymulującymi. Jej spożywanie pobudza układ nerwowy, co może przejawiać się mniejszym uczuciem zmęczenia i czasowym polepszeniem naszej koncentracji. Ponadto podnosi także ciśnienie tętnicze krwi oraz przyspiesza akcję serca. To wszystko przekłada się na osiągnięcie stanu, w którym czujemy się bardziej wypoczęci i energiczni. Jednakże jest to tylko czysta teoria, a większość tych efektów utrzymuje się jedynie chwilowo, dlatego też po upłynięciu dłuższego okresu czasu z powrotem odczuwamy zmęczenie i senność. W praktyce może również okazać się, że mimo wypicia kawy nadal nie mamy siły i energii.

Dlaczego kawa może usypiać?

Czy kawa faktycznie nas pobudza?Istnieją dowody naukowe na to, że mniejsze dawki kofeiny są w stanie bardziej pobudzać nasz organizm niż jej duże ilości. Takie stwierdzenie mogłoby tłumaczyć, dlaczego osoby, które często spożywają kawę, są bardziej ospałe. Jak można zauważyć, niekoniecznie wiąże się to z przyzwyczajeniem czy nawet uzależnieniem organizmu od regularnego przyjmowania kofeiny. Warto zatem wiedzieć, że dawka do 250mg może korzystnie wpłynąć na nasz organizm, natomiast większe ilości mogą mu tylko zaszkodzić. Kofeina blokuje bowiem receptory mózgu, ale równocześnie nie hamuje produkcji adenozyny, która jest odpowiedzialna za działania pobudzające nasz umysł. Dlatego też przyjmowanie jej odpowiedniej dawki poprawia nasze samopoczucie, polepsza koncentrację, koordynację ruchową i zmniejsza zmęczenie, natomiast po spożyciu znacznie większej ilości kofeiny nasze czynności motoryczne i intelektualne przebiegają o wiele gorzej. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, iż u wypoczętych osób wpływ kofeiny jest w zasadzie znikomy. Wielu z nas oczekuje, że po spożyciu kawy zaczniemy emanować radością i znacznie zwiększą się zasoby naszej energii. Tak to niestety nie wygląda, dlatego nie powinniśmy przesadzać z ilością przyjmowanej kofeiny, a na pewno nie należy pić jednej filiżanki za drugą. Być może takie działanie sprawi, że otrzymamy chwilowy przypływ energii, jednakże musimy również liczyć się z tym, iż szybko z powrotem ogarnie nas senność oraz zmęczenie.

Czy dodawanie cukru do kawy ma znaczenie?

Co ciekawe, to, czy dosypujesz do swojej kawy cukier czy też nie, ma ogromne znaczenie. Słodka kawa jest bowiem w stanie jeszcze bardziej wzmagać senność. Często chcemy napić się filiżanki kawy, aby pozbyć się uczucia zmęczenia, jednakże nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dodanie do niej nawet jeden łyżeczki cukru może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Efekt jest zatem odwrotny od zamierzonego. Dzieje się tak, ponieważ cukier powoduje nagły skok insuliny, a po chwili jej gwałtowny spadek, co objawia się bardzo krótkim przypływem energii, która w końcu osiąga wartość poniżej normy początkowej. Ponadto jeśli organizm zużyje już przyjęty cukier, powstaje tzw. głód cukrowy. Wtenczas mogą pojawić się bóle głowy oraz nasilone zmęczenie. Dla wielu ludzi problemem nie jest kofeina, a właśnie dodawany do kawy cukier. Warto więc przemyśleć to, czy faktycznie opłaca się pić słodką kawę, jeśli nie spożywamy jej dla samego smaku, a liczymy na efekt pobudzający nasz organizm.

Jak pić kawę, aby faktycznie nas pobudzała?

Skoro tak wiele czynników może doprowadzić do tego, że po wypiciu kawy będziemy bardziej ospali niż wypoczęci, pojawia się pytanie, czy w ogóle warto ją spożywać i jak to prawidłowo robić? Kofeina oczywiście posiada cenne właściwości, które mogą wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie, jednakże należy wiedzieć, jak ją dawkować. Dzienny limit spożywanej kawy powinien wynosić maksymalnie 300 mg, przy czym przyjmuje się, że na jedną filiżankę przypada do 150 mg kofeiny. Wniosek więc jest taki, iż dwie kawy na dzień są zdecydowanie wystarczające dla naszego organizmu (wykluczając przy tym spożywanie innych produktów z kofeiną). Warto również zrezygnować z dodawania do kawy cukru i mleka. Na początku smak napoju może być dla nas nieznośny, jednak z czasem zaczniemy doceniać prawdziwy aromat kawy. Unikaj również kawy z dodatkiem słodkich syropów i bitej śmietany. Istotną rolę odgrywa także rodzaj kawy. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest świeżo parzona kawa na bazie ziaren. Dlatego też warto zainwestować w dobry ekspres do kawy, który samodzielnie i niezwykle szybko przygotuje dla nas napój. Na tej stronie https://coffeefolks.eu/ możesz nabyć naprawdę wysokiej jakości kawę, która z pewnością Ci zasmakuje, oraz poznać profesjonalne metody jej parzenia. Niestety gorszym wyborem będzie kawa rozpuszczalna, gdyż zawiera ona szkodliwe związki, które mogą niekorzystnie wpływać na nasz układ nerwowy. Jeśli chcemy, żeby kawa faktycznie działała na nas pobudzająco, warto również zrezygnować z jej codziennego picia. Sięgaj po nią wyłącznie wtedy, kiedy naprawdę poczujesz, że tego potrzebujesz. Skoro jesteś faktycznie wypoczęty, picie kawy mija się z celem, gdyż może ona zadziałać w odwrotny sposób – zaczniesz odczuwać zmęczenie oraz senność. Nie powinieneś także nigdy zapominać o tym, że nic nie zastąpi głębokiego i odpowiednio długiego snu. Nawet najlepszej jakości kawa nie zapewni Tobie takiej regeneracji jak treściwy wypoczynek. Dlatego też dobrze jest się upewnić, iż posiadamy w swoim łóżku odpowiednio dobrany pod nasze potrzeby materac. Jeśli jeszcze w takowy nie zainwestowałeś, być może pod tym linkiem https://sleepinghouse.pl znajdziesz coś idealnego dla siebie.

Choć kofeina, która jest składnikiem kawy, z reguły powinna nas pobudzać, to jednak nie zawsze tak się dzieje. Nie tylko uzależnienie od kawy może być przyczyną odczuwania zmęczenia, wpływ ma także wiele innych czynników. Jednakże przestrzegając powyższych zasad, każda wypita kawa z pewnością będzie działać na Twój organizm pobudzająco.

Warto przeczytać: