Zwierzęta domowe wymagają ciągłej opieki oraz uwagi – nie tylko jedzenia czy miejsca, w którym mogą wypocząć, ale także zabawy z właścicielem i regularnych spacerów. To ostatnie jest równie kluczowym elementem zdrowia i dobrego samopoczucia psa, jak inne podstawowe potrzeby. Codzienne spacery są standardem, ale często zastanawiamy się, ile razy tak naprawdę powinniśmy wychodzić ze swoim pupilem i jaka powinna być długość takiej przechadzki. Okazuje się, że odpowiedź może być różna w zależności od wieku, stanu zdrowia czy nawet rasy psa. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje w kwestii wyprowadzania zwierzaka na spacer.
Ogólna zasada, czyli minimum dwa spacery dziennie
Pies potrzebuje spacerów, ale nie takich, które odbywają się raz dziennie. Na uwadze trzeba mieć przede wszystkim jego potrzeby fizjologiczne – koniec końców w domu nie posiada swojej kuwety tak jak kot. Oczywiście częstotliwość spacerów jest zależna od wielu czynników, ale zgodnie z ogólną zasadą powinniśmy wyprowadzać pupila przynajmniej dwa razy dziennie. Jeden spacer musi odbywać się z rana, co oznacza, że kolejny będzie miał miejsce o wieczorowej porze. Przyjmuje się też, że przerwa między spacerami nie powinna przekraczać 10, a najlepiej 8 godzin. Dlatego optymalnym wyjściem są trzy spacery dziennie. To ilość, która pozwala psu załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, a przy tym zadbać o kondycję fizyczną i regularny ruch. Codzienne przechadzki są również niezbędne po to, aby pupil mógł eksplorować teren, poznawać nowe miejsca oraz zapachy. W ten sposób pies uczy się reakcji na zewnętrzne bodźce i zdarzenia. Spacer warto też wykorzystywać jako czas zabawy, umacniając swoją więź ze zwierzakiem. Regularne spacery sprawiają, że pies jest nie tylko zdrowszy, ale także szczęśliwszy.
Rasa i wielkość psa a częstotliwość spacerów
Potrzeba ruchu psa jest zależna od jego rasy, dlatego z niektórymi pupilami należy wychodzić na spacer o wiele częściej lub wręcz odwrotnie – nie istnieje taka konieczność. Przykładowo małe rasy, takie jak chihuahua czy maltańczyk, nie potrzebują intensywnych i długich przechadzek. Posiadają drobne kończyny, więc mogą się szybciej męczyć. Z kolei większe psy (labradory, owczarki, husky) chcą na bieżąco rozładowywać swoją energię, a tym samym wymagają większej ilości uwagi od właściciela. Spokojne spacery to dla nich o wiele za mało. Warto w takim przypadku pomyśleć o rozwijających formach ruchu, np. wspólnym bieganiu czy zabawie w aportowanie. Wyróżnia się także psy ras pracujących, takie jak border collie i owczarki australijskie, które szczególnie wymagają ruchu. Zanim podejmiemy decyzję o adopcji pupila, musimy się zastanowić, czy realizacja jego potrzeb nie będzie kolidować z naszym dotychczasowym stylem życia. Codzienność z psem, który posiada spory temperament, może być trudna, gdy sami wolimy relaks w domowym zaciszu, a aktywność fizyczna jest nam obca.
W kwestii zdrowia ludzkiego niezastąpiony jest natomiast wygodny materac. Model ze strony https://fit4sleep.pl/ powinien zagwarantować nam treściwy i głęboki wypoczynek. W sklepach w Elbląg znajdziemy wiele produktów o doskonałych właściwościach.
Ile razy wyprowadzać psa w zależności od jego wieku i stanu zdrowia?
Wiek psa to kolejny istotny czynnik, który decyduje o częstotliwości spacerów. Dorosły, zdrowy pupil wymaga przynajmniej 2-3 wyjść dziennie, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Jednakże młode szczenięta mogą posiadać o wiele więcej energii, co przekłada się na konieczność częstszych spacerów. Poza tym nie do końca potrafią jeszcze panować nad swoimi potrzebami fizjologicznymi. Choć uczą się czystości, nie zawsze są w stanie wstrzymać mocz i zakomunikować o tym, że chcą wyjść na zewnątrz. Dlatego zakłada się, że ze szczeniętami najlepiej spacerować jak najczęściej, ale na krótsze dystanse. Młode zwierzaki mogą potrzebować nawet 5 wyjść dziennie – pozwolą one wyrobić dobre nawyki oraz załatwić podstawowe potrzeby. Jednocześnie warto obserwować swojego pupila i wraz z jego rozwojem, dostosować odpowiednią liczbę spacerów. Starsze psy mogą potrzebować równie częstych wyjść ze względu na mniej sprawne działanie układu moczowego. W przypadku innych dolegliwości zdrowotnych pupila długość i intensywność spacerów też będzie różna. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest konsultacja z weterynarzem, który pomoże opracować właściwy plan aktywności. Niektóre psy mogą wymagać krótszych spacerów, aby uniknąć przeciążenia stawów czy mięśni.
Pogoda a spacery z psem
Przy codziennych spacerach z psem problem może niekiedy stanowić niekorzystna pogoda. W przypadku skrajnych upałów, niskich temperatur czy deszczowych, wietrznych dni, zdecydowanie warto ograniczyć ilość wyjść z pupilem. Warto wiedzieć, że wysokie temperatury przyczyniają się do nagrzewania chodników i ulic, co z kolei może skutkować poparzeniem łap czworonoga. Wówczas optymalnym czasem na spacer są godziny ranne i wieczorne. Szczególnie narażone na przegrzanie są natomiast rasy takie, jak mopsy i buldogi. Nie zapominajmy też o nawadnianiu psa oraz zapewnieniu cienia w czasie jego wypoczynku. Niskie temperatury mogą z kolei stanowić zagrożenie dla ras krótkowłosych. Zaopatrzenie psa w ciepłe ubranko i buty, które chronią łapy m.in. przed solą drogową, jest kluczowe podczas zimowych spacerów. Deszczowe i wietrzne dni również zdecydowanie zniechęcają do regularnych przechadzek, ale mimo wszystko warto podejmować je tak często, jak to tylko możliwe. Warto mieć pod ręką wodoodporne ubranie dla psa, które uchroni go przed przemoczeniem.
Jak długo powinien trwać spacer z psem?
Ważne jest nie tylko to, jak często pies powinien spacerować, ale także długość codziennych przechadzek. Przede wszystkim nie należy podchodzić do tego w taki sposób, aby pupil jak najszybciej załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. Niestety często taką taktykę obieramy podczas porannych spacerów, kiedy nasz czas jest ograniczony i przygotowujemy się do pracy. Jeśli zakończymy spacer od razu po tym, jak pies się załatwi, za każdym razem może on przedłużać przechadzkę, wstrzymując swój pęcherz, co jest oczywiście niezdrowe dla czworonoga. Wyjście z pupilem powinno być na tyle długie, aby mógł zaspokoić potrzeby zarówno fizjologiczne, jak i te dotyczące ruchu. Małe rasy usatysfakcjonują spacery 20/30-minutowe, z kolei większe będą potrzebować nawet godziny aktywności fizycznej. Należy zwracać uwagę na potrzeby swojego czworonoga, dzięki czemu będzie on zdrowszy oraz szczęśliwszy.
Ogólna zasada mówi, że pies powinien wychodzić na zewnątrz przynajmniej dwa razy dziennie. Warto jednak wiedzieć, iż jest to minimalna ilość spacerów, które powinniśmy przeprowadzać w ciągu jednej doby. Większość psów potrzebuje większej dawki aktywności fizycznej, a do tego dochodzą kwestie fizjologii zwierzaka. Regularne spacery są naszym obowiązkiem, ale jednocześnie powinniśmy zadbać o dobre samopoczucie pupila, stawiając na radosny, wspólnie spędzony czas.
Przeczytaj także: Sennik Woda – Odkrywamy Tajemnice Sennej Symboliki