Osoby, które uwielbiają rośliny doniczkowe, z całą pewnością marzą, aby mieć w swojej kolekcji, chociaż kilka okazów kolekcjonerskich. Wyróżniają się one swoim niestandardowym wyglądem – kształtem, kolorem lub wielkością. Niektóre okazy są naprawdę bardzo trudne do zdobycia, a jeśli już uda się znaleźć choć jedną szczepkę, to może być ona do kupienia za sporą kwotę kilkuset złotych lub nawet więcej! Oczywiście rośliny kolekcjonerskie to nie tylko drogie gatunki, ale również kwiaty, które są dość popularne z powodu swojego wyjątkowego wyglądu. Poniżej przedstawimy rośliny, o których marzy prawie każdy kolekcjoner!

Philodendron – odmiany kolekcjonerskie

Philodendron to roślina, która ma bardzo dużo odmian, a każda z nich jest wyjątkowa na swój własny sposób. Oto kilka cennych rodzajów, które warto wprowadzić do swojej kolekcji:

  • Philodendron tortum – ta odmiana philodendrona charakteryzuje się bardzo głębokimi wycięciami w liściach, co przez wielu uważane jest za najatrakcyjniejsze. Jest to odmiana philodendrona jedyna w swoim rodzaju i jeśli jeszcze się zastanawiasz, czy warto ją kupić, to my uważamy, że jak najbardziej! Ma intensywnie zielone liście, które swoim wyglądem przypominają tropikalne rośliny, np. palmy. Są one sztywne i soczyste, więc nie trzeba się bać o uszkodzenie przy pielęgnacji. philodendron tortum świetnie czuje się i odnajduje w jasnym miejscu o rozproszonym świetle, ale nie na bezpośrednim słońcu! Należy ją umiarkowanie podlewać, zwłaszcza wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha.
  • Jakie rośliny kolekcjonerskie uważane są za najpiękniejsze?Philodendron white princess – to kolejna odmiana philodendrona, jednak ta konkretna zachwyca swoimi białymi plamami na liściach, które spowodowane są wariegacją. Jest to tak naprawdę „chora” roślina, której objawami są jasne przebarwienia, jednak nie trzeba się obawiać o jej delikatność. Świetnie czuje się w jasnym miejscu, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej podlewać philodendrona white princess, kiedy wierzchnia warstwa ziemi dobrze wyschnie. Ciekawostką jest to, że kiedy umieścisz w doniczce podporę, to roślina zacznie wypuszczać duże liście, ponieważ będzie czuła, że ma odpowiednie ku temu warunki.
  • Philodendron brandtianum – jest to nasza ostatnia propozycja ciekawej odmiany philodendrona, która wyróżnia się na tle innych swoim ciekawym ubarwieniem oraz kształtem liści. Swoim wyglądem przypominają one serca, natomiast jeśli chodzi o ich barwę, to jest ona zielono-srebrzysta, choć małe liście mają na początku pomarańczowe zabarwienie. Idealna jest dla osób początkujących, ponieważ ma małe wymagania i jest łatwa w uprawie. Aby pięknie rosnąć, potrzebuje stanowiska o rozproszonym świetle, ale nie bezpośrednio wystawionym na promienie słoneczne. Philodendrona brandtianum należy podlewać, kiedy wierzchnia warstwa w doniczce jest sucha. Dodatkowo będzie wdzięczny za wysoką wilgotność powietrza.

Jakie są odmiany kolekcjonerskie monster?

Monstery to bardzo popularne rośliny, które można kupić nawet w supermarketach i to za bardzo niską cenę. Jednak wśród nich są również takie odmiany, które sprawiają, że kolekcjonerzy dopisują kolejną pozycję do swoich marzeń. Oto niektóre z najpiękniejszych odmian monstery:

  • Monstera deliciosa variegata – jest to bardzo zachwycająca odmiana monstery, która charakteryzuje się swoją wariegacją, czyli białymi częściami liści oraz jaśniejszymi przebarwieniami na łodygach. Jest to wynik mutacji genetycznej, która bardzo rzadko spotykana jest w naturze, a tym samym bardzo cenna i mocno poszukiwana. Monstera deliciosa variegata należy do roślin, które uprawia się bardzo łatwo i dodatkowo bardzo szybko rośnie, co dla wielu osób jest atrakcyjne. Ten gatunek będzie przepięknie się rozwijać w jasnym miejscu z dużą ilością rozproszonego światła, ale bez wystawiania na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Kiedy podlewać monsterę? Wtedy, kiedy ziemia z wierzchu donicy lekko wyschnie. Dodatkowo roślina ta potrzebuje odpowiedniego wsparcia w postaci palika lub podpórki, ponieważ tylko wtedy będzie wytwarzała piękne duże i dziurawe liście, które są najbardziej pożądane.
  • Monstera adansoni variegata – jest to kolejna roślina, która charakteryzuje się wariegacją, czyli jasnymi plamami na liściach. Monstera adansoni variegata to niezwykle rzadka odmiana, która dodatkowo potrafi dość sporo kosztować. Jej liście są mocno podziurawione i podobne do tych, które wytwarza monstera monkey mask. Lubi jasne stanowiska o rozproszonym świetle i osłonięte przed promieniami słońca. Roślinę tę należy podlać, kiedy podłoże lekko wyschnie.

Kolekcjonerska odmiana syngonium – poznaj ją!

Syngonium to kolejny gatunek, który ma kilka niezwykle pięknych i ciekawych odmian bardzo atrakcyjnych dla kolekcjonerów. Poznaj je poniżej!

  • Syngonium red spot – wyżej przedstawiliśmy rośliny z białymi przebarwieniami, a tym razem różowymi! Syngonium red spot charakteryzuje się pięknie wybarwionymi pnączami, które są bardzo ciekawie wycięte. Liście są podłużne i częściowo mają różowy kolor! Dla tej rośliny najodpowiedniejsze będzie jasne i ciepłe stanowisko, które nie jest wystawione na bezpośrednie promienie słoneczne. Syngonium red spot jest trochę wymagającą odmianą i należy pamiętać, aby zawsze miała wilgotne podłoże, dlatego nie obejdzie się bez regularnego podlewania.

Jeśli od jakiegoś dłuższego lub krótszego czasu marzysz o nowej roślinie, która zrobi wrażenie na każdym, kto ją zobaczy, ale nie jesteś pewny, jaka dokładnie będzie dla Ciebie odpowiednia, to mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wszelkie wątpliwości! Każda z wyżej opisanych odmian będzie wprost idealna! Pamiętaj o dobrej mieszance podłoża dla tych roślin, ponieważ tylko wtedy będą się dobrze czuć w Twoim domu czy mieszkaniu. Podobnie jest z dbaniem o swój komfort codziennego życia, dlatego koniecznie zainwestuj w dobrej jakości materac, który spełni Twoje wszystkie oczekiwania, preferencje i potrzeby. Świetne łóżka znajdziesz na tej stronie sleepmed.pl. SleepMed od lat zajmuje się produkcją i sprzedażą najlepszych materaców w Polsce, a Ty już dziś możesz mieć jeden z nich! Swoje nowe podłoże do spania możesz również kupić stacjonarnie w jednym z wielu sklepów z artykułami sypialnianymi znajdującymi się w mieście Elbląg. Serdecznie zapraszamy!

Przeczytaj także: Rodzaje wypełnień w materacu – czym się różnią?