Szukając komfortowej pościeli do łóżka, wielu z nas zastanawia się, co w pierwszej kolejności uwzględnić. Współczesny rynek oferuje nam różnego rodzaju produkty do spania, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale także właściwościami. Zatem, jakie są najpopularniejsze rodzaje pościeli oraz czym się charakteryzują? 

Czym kierować się wybierając pościel? 

Pościel to nieodłączny element każdej poduszki i kołdry. Stanowi ona wysokiej jakości materiał, w który ubieramy wymienione wyżej akcesoria sypialniane. W ofercie wielu sklepów, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych znajdziemy modele różniące się między sobą stylem oraz fasonem. Jest to pierwsza kwestia, którą należy się kierować przy wyborze pościeli. Powinna ona być jak najlepiej dopasowana do naszego gustu, a także uwzględniała aktualną aranżację wnętrza. W ten sposób nie zaburza harmonii panującej w sypialni, a także ułatwia zasypianie. Drugą kwestią jest rozmiar. Pościel jest dostępna w komplecie uwzględniającym zarówno poszewkę na poduszkę (np. poduszka do spania na plecach), jak i kołdrę (np. kołdra syntetyczna). Ich długość i szerokość powinna się pokrywać co do centymetra. W ten sposób mamy pewność, że kołdra czy poduszka nie będą się rolować lub nadmiar materiału pościeli nie będzie odstawał. Trzecim, ale równie ważnym aspektem jest rodzaj materiału. Jakie są najczęściej wybierane pościele?

Na jaką pościel się zdecydować? Poznaj rodzaje pościeli!Pościel bawełniana

Obecnie pościel bawełniana to jeden z najpopularniejszych wyborów wśród klientów sklepów stacjonarnych i internetowych sprzedających artykuły sypialniane. Wiążę się to z jej szeroką dostępnością, dobrą ceną i niesamowitymi właściwościami. Pościel bawełniana charakteryzuje się:

 • wytrzymałością,
 • właściwościami termoizolacyjnymi,
 • doskonałą cyrkulacją powietrza.

Co więcej, wyróżnia się liczne rodzaje bawełny. Często poleca się pościel z egipskiej bawełny, która szybko schnie, więc nie trzyma wilgoci.

Pościel lniana

Uznawana za jedną z najlepszych pościeli dla naszego organizmu. Odznacza się licznymi właściwościami, w tym antyalergiczność. Jest to związane z tym, że nie zawierają żadnych alergenów ani składników będących dla nich pożywką. Na dodatek nie powoduje podrażnień i ma właściwości antystatyczne, przez co nie przyciągają kurzu. Z uwagi na to, są niezwykle przyjazne dla alergików. Oprócz tego pościel lniana odznacza się:

 • wytrzymałością,
 • odpornością na ścieranie,
 • miękkością i gładkością.

Pościel satynowa 

Pościel satynowa często jest mylona z bawełną, jednak istnieje kilka znacznych różnic. Wyróżnia się tutaj właściwości oraz splot. Do najważniejszych zalet zaliczyć tutaj można:

 • bezpieczeństwo dla zdrowia,
 • łatwość w utrzymaniu czystości,
 • miękkość,
 • wytrzymałość.

Warto również zaznaczyć, że pościel satynowa charakteryzuje się właściwościami termoizolacyjnymi, antyalergicznymi oraz wyjątkowymi walorami wizualnymi.

O czym nie można zapomnieć przy komponowaniu komfortowego łóżka? 

Łóżko ma za zadanie zagwarantować każdemu z nas zdrowy i komfortowy wypoczynek. Odpowiada za to przede wszystkim wysokiej jakości materac do spania, który wyróżnia się swoją unikalną budową oraz właściwościami. Współczesny rynek ma w swojej ofercie m.in.:

 • materace piankowe
 • materace sprężynowe,
 • materace hybrydowe,
 • materace nawierzchniowe,
 • materace naturalne.

W zależności od osobistych potrzeb i preferencji należy wybrać odpowiedni model. Jest to niezwykle ważne, gdyż tylko podłoże do spania może w prawidłowy sposób spełniać swoją funkcję. Wówczas materac dopasowuje się do anatomicznych kształtów swojego użytkownika, przez co znacząco zwiększa komfort, a także korzystnie wpływa na jakość wypoczynku.

O zdrowy sen można dbać na wiele sposobów, a jednym z nich jest skomponowanie komfortowego łóżka. Pamiętajmy jednak, aby uwzględnić tutaj nie tylko wysokiej jakości pościel, ale także materac do spania, poduszkę, kołdrę czy stelaż.