Podział sypialni na strefy to popularna i praktyczna koncepcja aranżacyjna, która może pomóc w lepszym zagospodarowaniu przestrzeni. Dzięki niej możemy stworzyć oddzielne miejsca do odpoczynku, pracy, czytania, a nawet ćwiczeń w jednym pomieszczeniu. Podział ten ma także wiele innych zalet, takich jak zwiększenie prywatności, organizacja przestrzeni oraz poprawa jakości snu. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego podział sypialni na strefy ma sens i jak go zrealizować w praktyce. Znajdziesz tu wiele inspiracji i pomysłów na to, jak zaprojektować swoją sypialnię tak, aby była miejscem, w którym możesz odpocząć i zrelaksować się w pełni.
Podział sypialni na strefy. Jak to zrobić?
Podział sypialni na strefy nie wymaga wielkiego remontu ani ogromnych nakładów pieniężnych. Kluczem do wnętrzarskiego sukcesu jest dobrze przemyślany pomysł, który będzie prosty w realizacji i funkcjonalny w użyciu. Istnieje kilka podstawowych sposobów na podzielenie pomieszczenia na przestrzenie z różnymi funkcjami. Pierwszym z nich jest wykorzystanie zwykłych mebli, których używa się w sypialni na co dzień, do separacji przestrzeni. Pomocne będą szczególnie półki, regały, komody czy inne przedmioty, które mogą funkcjonować jako naturalna ścianka działowa, wyznaczająca granice danej przestrzeni.
Inną, bardziej subtelną, ale równie skuteczną metodą separowania przestrzeni w sypialni jest wykorzystanie zróżnicowanych źródeł światła. Przydadzą się do tego stojące lampy, kinkiety czy taśmy LED, które pozwolą oświetlić każdą strefę w sposób dostosowany do jej funkcji. Miejsce pracy będzie więc mieć nie tylko sporo światła naturalnego, które sprzyja skupieniu, ale też sztuczne światło punktowe idealne do czytania czy wygodną lampę stojącą z możliwością regulacji kąta padania strumienia świetlnego. Część sypialnianą możemy wydzielić miękkim, rozproszonym światłem, które nie będzie nas niepotrzebnie wybudzać, a jedynie przyjemnie relaksować.
Dzielić przestrzeń możemy także dzięki przepierzeniom i przedmiotom ułatwiającym zasłonięcie się. Zastosuj kotarę w okolicach łóżka lub wykorzystaj ozdobny baldachim, by oddzielić przestrzeń snu od strefy codziennego krzątania. Wykorzystaj zdobne parawany, które można z łatwością przesuwać czy składać, by wyznaczyć granicę między przestrzeniami pełniącymi odmienne funkcje. Możesz zdecydować się także na stałe elementy dzielące, takie jak ścianki działowe z mozaikowo zamontowanych paneli lamelowych czy listewek ułożonych w kształt plastra miodu.
Dzielenie przestrzeni ułatwia zasypianie
Nie od dziś wiadomo, że zapewnienie sobie przyjemnej i odprężającej przestrzeni sypialnianej, w której czujemy się bezpiecznie, znacząco poprawia jakość naszego wypoczynku. Właśnie ten efekt możemy osiągnąć dzięki sprytnemu podziałowi naszej sypialni na strefy. Ważnymi elementami sypialni będą więc nie tylko ergonomiczne poduszki i materace o odpowiedniej amortyzacji, ale także przedmioty, dzięki którym wydzielimy z pomieszczenia spokojny kąt z łóżkiem.
Główna strefa sypialni powinna być dedykowana wyłącznie dla snu. Powinniśmy się więc starać utrzymać ją jako przestrzeń wolną od wykonywania innych czynności, takich jak praca czy nawet rozrywka. Dzięki temu sprawimy, że nasze mózgi skojarzą przestrzeń sypialnianą jedynie z nocnym wypoczynkiem i szybciej zapewnią nam odprężający i głęboki sen. Co powinno znaleźć się w strefie nocnej? Łóżko z wygodnym wyposażeniem, stolik nocny, zagłówek – i nic więcej. Postaraj się unikać rozpraszaczy w tej przestrzeni, by wypoczywać jak najlepiej.
Sprawia, że jesteśmy bardziej efektywni
Podział sypialni na strefy wyznacza też proste granice w naszym działaniu. Dzięki niemu wiemy, że czas spędzony w strefie sypialnej jest momentem wyciszenia, a podczas przebywania na strefie pracy nasze głowy powinny pracować na najwyższych obrotach. Szybko przyzwyczaimy się do dzielenia konkretnych działań na dane przestrzenie i zobaczymy, że wykonywane przez nas akcje stają się bardziej efektywne. Choć taki rygorystyczny podział przestrzeni początkowo może wydawać się śmieszny, to niezawodnie się sprawdza.
Czyni wnętrze bardziej funkcjonalnym
Wyznaczenie konkretnych przestrzeni dedykowanych różnym działaniom sprawia, że wnętrze jest bardziej funkcjonalne. Dokładnie wiemy, gdzie możemy znaleźć daną rzecz i nie musimy tracić czasu na szukanie jej w całym pokoju. Nasze kroki same kierują się stronę przestrzeni, gdzie możemy wykonać daną czynność: przespać się, poczytać czy popracować. Wszystkie strefy mogą być maksymalnie dopasowane do naszych potrzeb – łóżko będzie idealnie dopasowywać się do krzywizny kręgosłupa, a na wyciągnięcie ręki od biurka znajdziemy półkę z długopisami i zszywaczem – dzięki czemu funkcjonalność naszej sypialni wzrasta.
Zapewnia nam większą intymność
Dzielisz sypialnię z partnerem? Podzielenie jej na konkretne strefy będzie dla Was strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu wreszcie przestaniecie czuć, że wchodzicie sobie w drogę czy wzajemnie się przytłaczacie, kiedy każde z Was zajmuje się inną czynnością. Każde z Was zyska swoją osobistą przestrzeń, idealną na czytanie, pisanie czy pracę. Równocześnie podniesie się intymność Waszej relacji, dzięki jasnemu wyznaczeniu granic wspólnej strefy snu i relaksu.
Porządkuje przestrzeń
Dzięki podziałowi sypialni na strefy znacznie prościej będzie nam utrzymać odpowiedni porządek i cieszyć się harmonią wnętrza. Każda rzecz znajdzie przecież swoje miejsce – poduszki czy koce będą należały do części sypialnianej, a przybory biurowe znajdą się w okolicach miejsca pracy. Sprzątanie tej przestrzeni jest dużo prostsze: dokładnie wiemy, gdzie przynależy każdy przedmiot i z jaką częstotliwością brudzą się dane strefy. Zmiana pościeli będzie następować rzadziej niż zamiatanie pod biurkiem czy zbieranie pustych kubków z fotela wyznaczonego na strefę czytania.
Daje więcej możliwości aranżacji
Wydzielenie konkretnych stref w sypialni sprawia także, że zyskujemy większą wolność aranżowania wnętrza. Choć połączenie zupełnie odmiennych stylów i zaprojektowanie kompletnego miszmaszu w sypialni jest raczej złym pomysłem, to zachowanie indywidualnego charakteru każdej strefy sprawdzi się idealnie. Możemy poszaleć z akcentami i dodatkami, które podkreślą funkcję każdej strefy. Jednocześnie postarajmy się dostosować wszystko do danej palety kolorystycznej czy nurtu stylistycznego, by stworzyć spójną estetykę i harmonię w całej sypialni.