Wypadki chodzą po ludziach – w końcu nigdy nie wiemy, co może nam się zdarzyć. Czasem wymagamy pilnej operacji, a czasem jest to wynik rozwoju choroby. Po tym zabiegu jedyne, na czym musimy się skupić, to powrót do zdrowia oraz pełnej sprawności. Być może nie każdy z nas wie, ale ciało ludzkie posiada zaskakujące zdolności regeneracyjne. Warto zatem dać sobie czas na rekonwalescencję, a także w pewien sposób wspomóc ten proces. A na czym to polega?
Na czym polega rekonwalescencja?
Najprościej mówiąc, rekonwalescencja to okres po przebytej chorobie, operacji, zabiegu lub urazie. W tym czasie nasze ciało stopniowo wraca do zdrowia oraz pełnej sprawności. W tym czasie pacjent powinien przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza, dużo odpoczywać oraz odpowiednio się odżywiać. W zależności od sytuacji może być tutaj potrzebna pomoc także innych specjalistów, w tym fizjoterapeuty lub psychologia. Najprostszą formą rekonwalescencji jest rekonwalescencja po chorobie, czyli np. po grypie czy ospie wietrznej. Nie wymaga ona przestrzegania restrykcyjnych zasad, jednak należy odpowiednio o siebie zadbać. W ten sposób będziemy w stanie wyeliminować wszystkie uciążliwe objawy lub zapobiec nawrocie choroby. Jednak zupełnie inne wytyczne dotyczą nas w przypadku operacji. Definiuje się ją jako wszelkiego rodzaju czynności chirurgiczne, diagnostyczne czy lecznicze, które są połączone z naruszeniem ciągłości powłok skórnych lub otwarcie jam ciała. A jak w tym przypadku wygląda rekonwalescencja oraz ile trwa?
Czas trwania rekonwalescencji a rodzaj operacji
Nasz powrót do zdrowia jest uzależniony od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj przeprowadzonej operacji, która może być mniej lub bardziej inwazyjna. Zatem, jak ma czas rekonwalescencji do poszczególnych typów operacji?
Rekonwalescencja a operacja przepukliny
Rekonwalescencja po operacji przepukliny wymaga głównie uważnego obserwowania procesu gojenia rany. Może zaniepokoić nas m.in. gorączka czy narastający w tych rejonach ból. Unikajmy dźwigania dużych ciężarów do dwóch miesięcy. Większość pacjentów po tygodniu wraca do życia codziennego, a pełna odbudowa może trwać nawet pół roku.
Rekonwalescencja a operacja oka
Jeśli chodzi o operację ręki, to najczęściej mówi się tutaj o zaćmie. Operowane oko jest ono wrażliwe na zmiany ciśnienia wewnątrzgałkowego, dlatego unikajmy schylania się czy uprawiania sportu. Rekonwalescencja trwa około czterech tygodni.
Rekonwalescencja a operacja narządów płciowych
W przypadku operacji prostaty rehabilitacja rozpoczyna się miesiąc po zabiegu. Większość pacjentów wraca do zdrowia po 6-12 miesiącach od operacji. Jeśli chodzi o operację macicy, to kwestia ta zależy od rodzaju i zakresu przeprowadzonego zabiegu. Na przykład, po całkowitym usunięciu macicy rekonwalescencja trwa około dwóch miesięcy.
Rekonwalescencja a operacja serca
Choroby serca są poważne, a powrót do zdrowia zwykle zajmuje dużo czasu. W przypadku rekonwalescencji po zawale – rehabilitację rozpoczyna się zaraz po opuszczeniu szpitala. Większość pacjentów wraca do pracy od 2 tygodni do 3 miesięcy. Kwestia ta zależy od ciężkości jego przebycia, gdyż może to zająć nawet kilka miesięcy.
Rekonwalescencja a operacja mózgu
Mózg to jedne z najważniejszych organów w naszym organizmie. Sam proces rekonwalescencji zależy tak naprawdę od tego, co było robione, jaki mieliśmy rodzaj guza czy w jaki jest nasz aktualny stan zdrowia. Zazwyczaj jest to okres od kilku tygodni do kilku lat.
Rekonwalescencja a operacja żołądka
Szacuje się, że rekonwalescencja po perforacji żołądka w większości przypadków zajmuje około miesiąca. Ważne jest tutaj ścisłe stosowanie diety płynnej i półpłynnej. Posiłki stałe powinny być wprowadzane stopniowo.
Rekonwalescencja a wycięciu migdałków
Coraz częściej poddaje się dzieci, a nawet dorosłych zabiegowi usunięcia przerośniętych migdałków. Proces rekonwalescencji nie jest tutaj skomplikowany i zazwyczaj już po kilku dniach wracamy do siebie. Rzadko powrót do zdrowia trwa dłużej, niż tydzień.
Jak wspomóc proces rekonwalescencji?
Nasz organizm jest silny i sam może się zregenerować, jednak w wielu przypadkach możemy mu pomóc. Oprócz ogólnych zaleceń, takich jak przynajmniej kilka dni lub tygodni odpoczynku dochodzi odpowiedni stopień aktywności fizycznej oraz stosowanie wskazanej przez lekarza diety. Powinna ona być bogata w witaminy, minerały czy przeciwutleniacze, które wspomagają gojenie się ran. Nie można również zapominać o suplementacji czy przyjmowanie właściwych leków. Jednak, co jeszcze możemy zrobić? Jak się okazuje, warto zrobić sobie przerwę od internetu, gdzie znajdziemy wiele stresujących nas faktów lub zaczniemy wyszukiwać każdy, nawet najdrobniejszy i całkowicie normalny objaw. Takie zachowanie może negatywnie wpłynąć na naszą psychikę, a tym samym proces regeneracji. Inną kwestią jest zainwestowanie w materac ortopedyczny. Jest to wyjętym model, który pozwala na odciążenie mięśni, ułatwia zachowanie prawidłowej postawy ciała w trakcie snu oraz równomiernie uciska kręgosłup. W ten sposób zapobiega bólom mięśni i drętwieniu kończyn, a także pozwala zdrowo się wyspać. Dzięki temu nasz organizm zdecydowanie szybciej może się zregenerować!
Rekonwalescencja to ważny proces powrotu do zdrowia. W tym czasie nasz organizm może się zregenerować, jednak czasem pojawiają się komplikacje w postaci niepokojących objawów. Musimy zatem uważnie obserwować swoje ciało i odpowiednio szybko reagować.