Kawa to popularny napój, chętnie spożywany zarówno przez młodszych, jak i starszych. Poza wspaniałym smakiem charakteryzuje się również zawartością kofeiny. Warto mieć ten aspekt na uwadze, ponieważ nie dla wszystkich kofeina będzie odpowiednia. Jak to wygląda w przypadku seniorów – czy mogą oni pić kawę?

Jak działa na nas kawa?

Kawa zawdzięcza swoją popularność nie tylko swojemu cudownemu smakowi, ale i cennym właściwościom. Za wiele z nich odpowiada obecna w niej kofeina. Substancja ta wpływa na pracę na naszego ciała, a do tego skutecznie pobudza nasz umysł. Znajdziemy ją nie tylko w kawie, ale i herbacie czy yerba mate. Co ciekawe, wykorzystuje się ją również jako składnik leków przeciwbólowych. Po spożyciu napoju zawierającego kofeinę w naszym organizmie pojawiają się takie substancje jak teobromina czy teofilina. Stymulują one pracę układu nerwowego, polepszając koncentrację i ułatwiając różne procesy.

Warto wiedzieć, że picie kawy, oczywiście w umiarze, może mieć pozytywne oddziaływanie dla naszego organizmu. Po pierwsze, pomaga nam poradzić sobie ze zmęczeniem – dodaje nam energii i polepsza koncentrację. Badania pokazują, że kawa może zapobiec różnym chorobom, nawet tak poważnym, jak Alzheimer, choroba Parkinsona czy cukrzyca. Jej działanie zauważymy również w przypadku układu trawiennego – polepsza metabolizm i ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. W swoim składzie posiada dużo utleniaczy. Jej efekty są widoczne ponadto w przypadku naczyń krwionośnych oraz serca – oddziałuje korzystnie na ich funkcjonowanie.

Czy seniorzy mogą pić kawę?

Czy seniorzy mogą pić kawę?Jak to wygląda w przypadku seniorów? Wiadome jest, że wiele starszych osób zmaga się z różnymi chorobami. Decydując się na picie kawy, należy wziąć to uwagę, ponieważ w niektórych przypadkach niezbędne będzie zrezygnowanie z tego napoju. Dolegliwości, przy których lepiej odpuścić sobie kawę, to między innymi:

 • podwyższone ciśnienie,
 • niedokrwistość,
 • choroby serca,
 • problemy z nerkami,
 • podwyższony cholesterol,
 • choroba refluksowa przełyku,
 • choroba wrzodowa,
 • zgaga,
 • problemy z trawieniem.

Alternatywy dla kawy

Ci, którzy muszą zrezygnować z kawy, nie powinni być zawiedzeni – istnieje bowiem wiele równie pysznych alternatyw. Z pewnością trafią one w gusta seniorów, którzy nie mogą brać napojów z kofeiną pod uwagę. Zamiast filiżanki kawy możemy pić między innymi:

 • woda,
 • herbata,
 • napary,
 • soki,
 • smoothie,
 • kawa bezkofeinowa.

Odpuszczenie kawy może być prawdziwym wyzwaniem, jednak jeśli chcemy zadbać o nasze zdrowie, musimy stawić mu czoła. Fakt, że obecnie coraz dostępniejsze stają się jej alternatywy, jest bardzo pocieszający. W sklepie z łatwością trafimy na kawę bezkofeinową, którą możemy przyrządzić w ten sam sposób co latte czy americano. Również w kawiarniach pojawia się coraz więcej opcji – dzięki temu, idąc z bliskimi na kawę, nie będziemy musieli czuć się wykluczeni.

Seniorzy szczególnie powinni pamiętać o nawodnieniu. Nawet jeśli nie możemy pić naszego ulubionego napoju, nie należy zapominać o odpowiedniej ilości płynów. Woda wpływa pozytywnie na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Umożliwia pozbycie się toksyn, odpowiada za termoregulację, polepsza metabolizm, a do tego sprawia, że lepiej wchłaniamy składniki odżywcze. Nie dbanie o picie wody może prowadzić do wielu przykrych dolegliwości, takich jak ból głowy, spadek koncentracji, problemy z układem moczowym czy odwodnienie.

Jak seniorzy mogą dodać sobie więcej energii?

Kawa nie musi być jedynym sposobem na to, aby dodać sobie energii. Niech pamiętają o tym zwłaszcza seniorzy, u których spożycie kawy nie powinno przekraczać normy. Negatywne skutki przedawkowania kawy mogą być dla nich szczególnie przykre. Chcąc zwiększyć energię i pozbyć się zmęczenia, możemy sięgnąć po inne, równie skuteczne metody. Pierwszy element, który należy wziąć pod uwagę, to odpowiednia dieta. Zadbajmy o to, aby w naszym jadłospisie znalazły się dobre i zdrowe produkty, które dodadzą nam siły. Nie można pominąć węglowodanów, które odpowiadają za dostarczanie energii do naszego organizmu. Odnajdziemy je w takich produktach jak pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe, produkty zbożowe czy brązowy ryż. Węglowodany stanowią niezwykle istotną część diety, której pod żadnym pozorem nie możemy pomijać. W naszej diecie nie może zabraknąć również owoców i warzyw, które stanowią źródło witamin i innych cennych witamin. Zadbają one o nasze dobre samopoczucie i poprawią odporność.

Sposobem na dodanie sobie więcej energii będzie również aktywność fizyczna. Nie ma wątpliwości, że w przypadku seniorów ruch jest zdrowy, jednak powinien być dostosowany do możliwości danej osoby. Często jednak wystarczy zwykły spacer, poprzez który zaczerpniemy świeżego powietrza i zregenerujemy siły. Regularna aktywność fizyczna pozwoli nam zadbać o nasz organizm i sprawi, że będziemy czuli się silniejsi.

Wypicie kawy to sposób nie tylko na dodanie sobie energii, ale i sprawienie chwili przyjemności. Jak wiemy jednak nadmiar szkodzi – zbyt duża ilość spożytej kawy zdecydowanie nie będzie dobrym pomysłem. Powinniśmy pamiętać o tym zwłaszcza, jeśli jesteśmy seniorami.

Przeczytaj także: