Jedni z nas znają pojęcie aromaterapii, inni dopiero się z nim zaznajamiają. Zagadnienie to nie jest nowe i funkcjonuje w naszym społeczeństwie od wielu lat, a najstarsze doniesienia liczą ok. 5000 lat. Obecnie wpływa na wiele aspektów naszego życia i to zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Zatem, na czym polega aromaterapii oraz jak oddziałuje na sen?

Na czym polega aromaterapia?

Aromaterapia uznawana jest za formę medycyny alternatywnej, która wykorzystuje olejki eteryczne w celu oddziaływania na nastrój, umysł czy zdrowie fizyczne. W tym celu wybieramy odpowiednie olejki eteryczne, a nie olejki zapachowe, które są pochodzenia naturalnego i mają właściwości prozdrowotne. Do najczęściej stosowanych olejków eterycznych zaliczyć można:

  • olejek miętowy – działa przeciwbólowe i znieczulająco,
  • olejek eukaliptusowy – działa antyseptycznie, wykrztuśnie i wspiera działanie układu immunologicznego,
  • olejek z drzewa sandałowego – działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo, stosowany również jako afrodyzjak,
  • olejek cytrynowy – działa bakteriobójczo i tonizująco, zapobiega procesom starzenia,
  • olejek lawendowy – działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i antyseptycznie,
  • olejek anyżowy – działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a także wspomaga odkrztuszanie.

W ten sposób są w stanie wspomóc styl życia każdej osoby, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. W końcu jak widać, każdy olejek ma swoje własne, unikalne działanie. Stosuje się je najczęściej drogą oddechową lub przeszkodę, jednak niektóre z nich, jak np. olejek miętowy może być podawany doustnie. Z uwagi na to, olejki eteryczne można stosować na wiele sposobów, a jakie wynikają z tego korzyści?

Aromaterapia – zasady stosowania i korzyści

Aromaterapia polega na prowadzeniu olejku eterycznego dwiema drogami – skórną lub przez drogi oddechowe. Badania również dowodzą, że aromaterapia bywa skuteczna w leczeniu wielu chorób i problemów zdrowotnych. Zatem, jakimi metodami możemy je przyjmować i jakie są z tego korzyści?

Inhalacja

Jedne z najprostszych sposobów, a zarazem najłagodniejsza forma aromaterapii. Cechuje się małym stężeniem substancji aktywnych pochodzących z olejków eterycznych, przez co jest bezpieczniejsza. W celu ich rozpylenia można umieścić olejki na tkaninie lub rozpylać np. dyfuzorem czy nebulizatorem. Stosowanie olejków eterycznych metodą wziewną łagodzi objawy chorób dróg oddechowych, redukuje stany zapalne jamy ustnej i gardła, a także poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Dodatków może łagodzić dolegliwości związane ze schorzeniami układu nerwowego.

Czy aromaterapia wpływa na sen?Masaż

W aromaterapii można wykorzystać praktycznie każdy rodzaj masażu, jednak kluczowy jest dobór odpowiedniego olejku eterycznego. Poprzez wnikanie przez skórę w czasie masażu, olejki eteryczne mogą działać przeciwbólowo, relaksująco, wzmacniająco i pobudzająco. Dodatkowo wspomaga leczenie chorób układu krążenia czy łagodzi dolegliwości ze strony układu ruchu. Jednak ze względów bezpieczeństwa nie należy ich stosować bez wcześniejszego rozcieńczenia, gdyż mogą wywołać silne podrażnienie.

Kąpiel

Woda do kąpieli powinna mieć ok. 40°C, dzięki czemu rozszerzy pory i pozwoli lepiej wniknąć olejkowi przez skórę. Sam zabieg powinien trwać 20-30 minut, a w jego czasie nie stosuje się żadnych środków myjących. Nie zaleca się również opłukiwania. A dlaczego tak naprawdę warto stosować olejki eteryczne do kąpieli? Jak się okazuje, łagodzi problemy skórne i wspomaga leczenie chorób związanych ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Ponadto poprzez wdychanie, może pomagać w walce z bezsennością, a także zniwelować nadpobudliwość nerwową.

Kompresy/okłady

Są to tkaniny, które uprzednio umieszczone były w wodzie z dodatkiem kilku kropel olejku eterycznego i przykłada się je do zmienionego chorobowo miejsca. Ciepłe kompresy świetnie sprawdza się w artretyzmie, bólach mięśni i stanach zapalnych, natomiast zimne w przypadku bólu głowy, stanach napięciowych czy krwiakach. Można stosować je również na przemian, zaczynając od ciepłego, a kończąc na zimnym. Metoda ta sprawdza się przy skurczach, opuchliźnie czy stłuczeniach.

Aromaterapia w sypialni – jak oddziałuje na sen?

Wśród licznych właściwości olejków eterycznych wyróżnić można działanie uspokajające, relaksujące i wyciszające. Pozwala ono na zmniejszenie poziomu stresu, przez co szybciej i łatwiej możemy zasnąć. Sam sen wówczas charakteryzuje się wyższą jakością. Do olejków eterycznych idealnie sprawdzających się w sypialni zaliczyć można:

  • olejek lawendowy,
  • olejek różany,
  • olejek jaśminowy,
  • olejek rumiankowy,
  • olejek eukaliptusowy.

Dobór odpowiedniego olejku lub ich mieszanki może skutecznie zniwelować nadmiar stresu, tym samym przekładając się na zdrowy i komfortowy sen. Pamiętaj jednak, aby oprócz tego zadbać o komfortowe łóżko, które powinno być wyposażone w trzy główne elementy – poduszkę, kołdrę i materac. Ostatni element wyposażenia łóżka jest o tyle ważny, iż wspiera w czasie snu kręgosłup oraz całą sylwetkę użytkownika. W ten sposób gwarantuje komfortowy i zdrowy sen, w czasie którego nasz organizm może się zregenerować.

Aromaterapia ma szerokie zastosowanie – wystarczy tylko wybrać odpowiedni olejek oraz użyć go zgodnie z jego zastosowaniem! Ich prozdrowotne właściwości są w stanie poprawić funkcjonowanie całego organizmu, a także ułatwiają zasypianie.

Przeczytaj także: