Alergie to coś, z czym zmaga się bardzo wiele osób. Jest to nieprzyjemny, ale i powszechny problem. Na szczęście istnieje dużo rozwiązań, dzięki którym alergicy mogą normalnie żyć. Jeśli mamy podobną dolegliwość, koniecznie powinniśmy zadbać o to, aby nasza sypialnia była odpowiednio urządzona i nie potęgowała naszych alergii. Jak to zrobić?

Po czym poznać, że mamy alergię?

Najczęstsze objawy alergii, z którym możemy się zetknąć, to zaczerwienione, łzawiące oczy, katar czy podrażnione gardło. Mogą one skutecznie uniemożliwić sen i odpoczynek. Jeśli zauważymy u siebie podobne objawy, które nie ustępują nawet po długim czasie, należy koniecznie udać się do lekarza i zbadać się pod kątem alergii.

Czego unikać w sypialni alergika? 

Jak urządzić sypialnię dla alergika?Rzeczą, którą najbardziej chcemy uniknąć w sypialni alergika, jest kurz. Z tego względu powinniśmy zrezygnować z jakichkolwiek przedmiotów, na których łatwo osadza się pył. Zmniejszmy ilość dekoracji, figurek, książek czy bibelotów do minimum.

Jeśli chodzi o materiały, niezbyt dobrym wyborem będzie wełniana kołdra czy koc. Materiał ten tylko wzmoże naszą alergię. Zwróćmy uwagę na to, by do sypialni nie dopuszczać zwierząt – kocia czy psia sierść bez dwóch zdań przyczyni się do zwiększenia naszych objawów.

Omijamy wytłaczane tapety i podłogę pokrytą grubymi dywanami. Postawmy na minimalizm, który zagwarantuje nam higieniczną przestrzeń.

Nie dopuśćmy do nagromadzenia się kurzu czy pleśni. Powinniśmy regularnie odkurzać naszą sypialnię i umieszczone w niej przedmioty. Należy również często okna i dbać o prawidłową wilgotność w pomieszczeniu, aby uniknąć pleśni.

Antyalergiczne artykuły sypialniane

Komfortowy sen jest możliwy nawet dla alergika. Wystarczy jedynie zadbać o elementy, które będą dla nas odpowiednie. Przed zakupem nowych rzeczy upewnijmy się, że są one antyalergiczne i antybakteryjnie.

Wspaniale sprawdzi się przewiewna, pościel odporna na spieranie, którą będziemy mogli często i łatwo czyścić.

Świetnym rozwiązaniem będzie też poduszka antyalergiczna, która została stworzona z myślą o alergikach. Są to produkty antybakteryjne, wykonane z naturalnych, sprawdzonych materiałów, które nie będą potęgować nieprzyjemnych objawów alergii.

Jaki materac dla alergika?

Materac jest podstawą dobrego snu. Ważne, aby był odpowiednio dopasowany pod naszą wagę, wzrost, ale i potrzeby czy preferencje.

Alergik, wybierając materac, musi ponadto zwrócić uwagę na właściwości antyalergiczne. Materac, na jaki postawimy, powinien cechować się dużą higienicznością. Ma ograniczyć osadzanie się kurzu, a do tego być łatwy w czyszczeniu. Niezwykle istotna jest również dobra cyrkulacja powietrza – przewiewność materaca spowoduje, że mniej będziemy się pocić w nocy, dzięki temu zminimalizujemy powstawanie bakterii. Nie ma wątpliwości, że niezbędny okaże się też pokrowiec na materac, który pomoże dłużej utrzymać świeżość i czystość.

Materace, które spełnią te wymagania, to na przykład materace piankowe czy lateksowe, które zagwarantują nam dużą wentylację, a do tego antyalergiczne i antybakteryjne właściwości. Decydując się na te modele, możemy być pewni, że nasze objawy się nie nasilą.

Życie z alergiami nie jest łatwe, ale jeśli się postaramy, możemy uczynić je naprawdę przyjemnym. Wystarczy jedynie zadbać o elementy, które pomogą zachować nam higieniczny i bezpieczny styl życia. Zacznijmy od wprowadzania ich do naszej sypialni, a to poskutkuje większym komfortem snu i poprawą samopoczucia!