Pobyt w sanatorium dla wielu osób jest ważną częścią rehabilitacji. Leczenie uzdrowiskowe ma na celu poprawę stanu zdrowia i szybszą rekonwalescencję po urazach czy przebytych chorobach. Możemy się jednak zastanawiać, kto może skorzystać z sanatorium i w jaki sposób uzyskać wymagane skierowanie. Poznaj szczegółowe informacje na ten temat!
Kto może skorzystać z pobytu w sanatorium?
Leczenie uzdrowiskowe cieszy się dużą popularnością, jako że zapewnia wiele korzyści zdrowotnych i umożliwia wypróbowanie różnych ciekawych zabiegów. W wielu przypadkach pobyt w sanatorium jest kluczowy dla szybszego dojścia do zdrowia. Kto zatem może się o to ubiegać? Jest to możliwe już w przypadku najmłodszych – dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą nieodpłatnie korzystać z usług uzdrowiskowych. Możliwość tę posiadają również dzieci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, bez ograniczenia wieku oraz dzieci posiadające rentę rodzinną.
Sanatorium to bardzo dobra opcja w przypadku dorosłych, które zmagają się z przewlekłymi chorobami. Schorzenia, które kwalifikują do uzyskania leczenia uzdrowiskowego, to między innymi choroby układu oddechowego (astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli), choroby układu krążenia (nadciśnienie, niewydolność serca), choroby ortopedyczne i reumatyczne (zapalenie stawów, osteoporoza), choroby układu nerwowego (stwardnienie rozsiane), choroby endokrynologiczne (niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy) czy choroby kobiece (stany zapalne dróg rodnych, endometrioza).
Z pobytu w sanatorium mogą skorzystać szczególnie seniorzy, którzy często cierpią na wiele różnych chorób jednocześnie. Zabiegi i usługi uzdrowiskowe mają na celu poprawę ich samopoczucia oraz zapobieganie dalszemu rozwojowi nieprzyjemnych dolegliwości. Kluczowe jest również zwiększenie sprawności ruchowej.
Jakie są przeciwwskazania do pobytu w sanatorium?
Zanim zaczniemy ubiegać się o miejsce w uzdrowisku, warto upewnić się, że nie mamy żadnych przeciwwskazań do tego typu leczenia. Z tej opcji nie mogą skorzystać osoby, które cierpią na choroby zakaźne w ostrej fazie, choroby pasożytnicze czy choroby o ostrym przebiegu, jak na przykład kamica nerkowa. Niezalecane jest to również pacjentom onkologicznym. Z myśli o sanatorium powinny zrezygnować również kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Na jakiej podstawie lekarz daje skierowanie do sanatorium?
Jednym ze sposobów na wyjazd do sanatorium jest uzyskanie skierowania od lekarza. W tym przypadku musimy najpierw spełnić kilka warunków, które upoważnią nas do otrzymania leczenia uzdrowiskowego. Lekarz weźmie pod uwagę nasz stan zdrowia, możliwość samoobsługi oraz samodzielnego poruszania się lub zdolność do samodzielnego przemieszczania się na wózku inwalidzkim. Analizuje również przebieg choroby bądź rehabilitacji pod kątem leczenia uzdrowiskowego. Istotne znaczenie mają też poprzednie wizyty w sanatorium – jeśli przyniosły pozytywne efekty, istnieją większe szanse, że i tym razem dostaniemy taką możliwość. Lekarz patrzy ponadto na częstotliwość ubiegania się o miejsce w sanatorium, która dla osób dorosłych nie powinna być większa niż raz do roku. Do uzyskania skierowania potrzebne są wyniki badań, które obejmują morfologię krwi, RTG klatki piersiowej, EKG serca, OB oraz badania moczu.
Otrzymane skierowanie powinno trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie podlega ocenie i weryfikacji. Gdy zostanie zweryfikowane pozytywnie, jego okres ważności wynosi 18 miesięcy. Co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem leczenia pacjent jest informowany o miejscu leczenia i jego rodzaju. Możliwe jest również prywatne ubieganie się o miejsce w sanatorium. W tym wypadku możemy spodziewać się dostępnych terminów właściwie od zaraz, jednak wiąże się to z kosztami. Dzięki tej opcji z usług uzdrowiskowych może skorzystać każdy.
Jak jeszcze można wyjechać do sanatorium?
Do sanatorium możemy wyjechać nie tylko na podstawie skierowania od specjalisty. Inną z dróg jest otrzymanie dofinansowania z ZUS-u, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przysługuje ono osobom, którym zagraża długotrwały brak zdolności do wykonywania swojego zawodu, a rehabilitacja jest jedną z ostatnich możliwości na wydłużenie aktywności zawodowej. Przy podejmowaniu decyzji uwzględnia się również rencistów, którym czasowo przysługują świadczenia, a pobyt w sanatorium umożliwiłby im powrót do pracy. Szanse mają również osoby będące na zwolnieniu chorobowym, u których leczenie uzdrowiskowe przyspieszyłoby proces zdrowienia.
Jakie są korzyści z pobytu w sanatorium?
Jeśli mamy wskazania do leczenia uzdrowiskowego, zdecydowanie warto udać się na turnus w sanatorium. Dzięki temu uzyskamy dostęp do nawet 4 na dzień zabiegów rehabilitacyjnych lub fizjoterapeutycznych. Znajdziemy się pod okiem specjalistów, co będzie miało kluczowe znaczenie dla poprawy stanu zdrowia oraz sprawności ruchowej. Umiejscowienie uzdrowiska w pobliżu gór czy morza pozwoli nam ponadto zregenerować się w pobliżu natury – dzięki temu też zmniejszymy poziom odczuwanego stresu czy napięcia. Ogólna kondycja naszego organizmu znacznie się poprawi, co wpłynie również na nasze samopoczucie. Pamiętajmy o tym, aby zatroszczyć się o swój dobrostan i po powrocie z leczenia. Możemy w tym celu zaopatrzyć się w nowy materac, szczególnie jeśli zmagamy się ze schorzeniami na tle ortopedycznym. W ten sposób zagwarantujemy sobie wysoki poziom wygody i wyeliminujemy dyskomfort. Odwiedźmy sklep stacjonarny Elbląg, gdzie możemy zakupić swój wymarzony materac.
Sanatorium jest dostępne dla wielu pacjentów o różnych potrzebach. Mogą skorzystać z niego zarówno młodzi, jak i seniorzy. Jeśli otrzymamy skierowanie, koniecznie skorzystajmy z tej opcji, ponieważ leczenie uzdrowiskowe może pomóc nam w pełnej regeneracji organizmu oraz szybszym dojściu do zdrowia.
Przeczytaj także: Sennik pies — jak zinterpretować obecność psa we śnie?