Samotność w związku okazuje się być dość powszechnym problemem, z którego nie każdy zdaje sobie sprawę. Koniec końców zjawisko to brzmi paradoksalnie — czy w ogóle można czuć się samotnym, będąc w relacji partnerskiej? Mimo że dzielimy z drugą osobą swoje życie, mieszkamy z nią, zmagamy się z wewnętrznym rozdarciem, jakby nikogo obok nas praktycznie nie było. Skąd pojawia się więc osamotnienie w związku? Czy jest powodem do niepokoju i w jaki sposób można je przezwyciężyć?

Czym jest samotność w związku?

Samotności przede wszystkim nie należy mylić ze społeczną izolacją. Prawda jest taka, że nie musimy być sami, aby czuć się samotnie. Choć w teorii fizyczna bliskość partnera powinna zapewniać poczucie bezpieczeństwa, wsparcie i zrozumienia, może doskwierać nam wewnętrzna pustka, wrażenie, iż nadal nie otrzymujemy dostatecznej uwagi. Samotność w związku dotyczy bowiem sfery emocjonalnej. Może wynikać z braku zaangażowania partnera czy nieodpowiedniej komunikacji. Jest efektem zaniedbania relacji, w której nie możemy otwarcie powiedzieć o swoich potrzebach, a drugiej stronie nie zależy na budowaniu głębszej więzi.

Samotność w związku wynikająca z braku komunikacji

Samotność w związku – dlaczego się pojawia i jak ją przezwyciężyć?Samotność w związku w większości przypadków pojawia się w momencie kryzysu — to problematyczne zjawisko, w którym partnerzy są rozdarci, lecz nie decydują się na formalne rozstanie. Tego przyczyną jest najczęściej brak umiejętności komunikowania się. Kobieta i mężczyzna dzielą wspólną przestrzeń, codzienne obowiązki i życie rodzinne, ale nie przeprowadzają szczerych rozmów, w których każdy z nich poświęca sobie wzajemnie uwagę. Bez nich relacja stopniowo traci bliskość i jakość, co właśnie skutkuje poczuciem osamotnienia. Kiedy partnerzy nie potrafią się porozumieć, zaczynają żyć osobno, choć nadal pozostają parą. Jednak taka sytuacja z czasem prowadzi jedynie do frustracji, stresu, zmęczenia, a nawet lęku.

Emocjonalna niedostępność partnera

Przyczyną samotności w związku może być też niegotowość jednego z partnerów do zawiązania głębszej relacji. Druga połówka bywa zamknięta na szczere rozmowy, nie potrafi wyrażać swoich uczuć, potrzeb, przez co w poważnych dla nas tematach utrzymuje dystans. W takim związku pozostajemy więc wewnętrznie niezaspokojeni. Nie otrzymujemy odpowiedniego wsparcia i dostatecznej bliskości. Jest nam przykro z powodu tego, iż partner nie chce się z nami dzielić swoimi spostrzeżeniami oraz emocjami. Czujemy, że bagatelizuje nasze problemy, zamyka się w sobie, co stopniowo pogłębia różniący nas dystans.

Brak zaangażowania

Kiedy partner przestaje angażować się w relację, również dopada nas poczucie osamotnienia i wewnętrznej pustki. Druga połówka może przestać inicjować spotkania, unikać jakichkolwiek rozmów i wykazywać obojętność wobec naszej osoby. W takiej sytuacji jak najbardziej mamy prawo do tego, aby poczuć się gorzej, tak, jakby całkowicie nas ignorowano. Fakt, iż nadal jesteśmy w związku, nic nie zmienia. Relacja powinna przecież opierać się na bliskości oraz poświęcaniu sobie wzajemnie uwagi. Brak zaangażowania ze strony partnera może z kolei wynikać ze zmiany priorytetów, rutyny czy wygasających uczuć. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że związek był zawarty ze względu na duże zauroczenie, aniżeli głębokie uczucia i miłość.

Rutyna i monotonia

Na początku relacji wszystko jest dla nas ekscytujące, lecz wraz z biegiem czasu do wielu związków wkrada się rutyna i monotonia, które mogą je osłabiać. Praca, obowiązki domowe oraz rozmowy dotyczące kwestii organizacyjnych sprawiają, że zapominamy o bliskości. Partnerzy oddalają się od siebie, przez co naturalnie pojawia się poczucie osamotnienia. W takiej relacji kobieta z mężczyzną przypominają bardziej współlokatorów. Oczywiście rutyna nie jest zła, o ile poświęcamy sobie w niej dostatecznie dużo uwagi oraz wspólnie spędzamy czas. Każdego dnia warto wygospodarować czas dla swojego partnera, aby wymienić się swoimi doświadczeniami z pracy i wspólnie zjeść posiłek.

Jak poradzić sobie z samotnością w związku?

Samotność w związku to automatycznie wyzwalane poczucie, które sugeruje nam, że warto przyjrzeć się jakości relacji. Czy tego chcemy, czy nie, aby ratować związek, należy podjąć poważną i szczerą rozmowę ze swoim partnerem. Musimy mu otwarcie powiedzieć o swojej sytuacji, swoich uczuciach oraz tym, czego oczekujemy. Unikajmy w rozmowie oskarżeń, nawet jeżeli możemy mieć w nich sporo racji. Partner samodzielnie powinien zrozumieć, że potrzebujemy więcej uwagi, że być może nie poświęcał nam wcześniej odpowiednio dużo czasu. Zamiast mówić: „Nigdy mnie nie słuchasz”, lepiej powiedzieć: „Czuję się samotny, gdy nie rozmawiamy o naszych emocjach”. Oprócz tego warto popracować nad codzienną rutyną, bliskością i może lepszą organizacją czasu. Wspólne spędzanie czasu, okazywanie sobie czułości, dbanie o intymność – to wszystko pomaga odbudować więź i sprawia, że partnerzy czują się dla siebie ważni. Jeśli jednak nasze próby poprawy jakości związku nie przynoszą satysfakcjonujących efektów, warto zastanowić się nad odejściem, dla własnego dobra. Niekiedy problem tkwi znacznie głębiej, a partner może wymagać profesjonalnej pomocy terapeutycznej. To sytuacja, w której już nie możemy na niego liczyć. Czas gra tutaj na naszą niekorzyść. Choć decyzja o rozstaniu nie jest łatwa, nie powinniśmy ignorować swoich uczuć. Pamiętajmy, że zasługujemy na coś znacznie lepszego! Związek, w którym mimo prób i wysiłków cały czas czujemy się samotni, nie ma jasnej przyszłości.

Dla zdrowia psychicznego istotny jest również treściwy sen, wsparty dodatkowo o wygodny materac marki SleepMed. W salonach w Elbląg znajdziemy wiele doskonałych modeli, które poprawiają jakość codziennego wypoczynku. Nie czekajmy dłużej i już dziś wyposażmy się w jeden z nich!

Samotność w związku nie oznacza od razu rozpadu relacji — stanowi sygnał o konieczności odbudowy więzi emocjonalnej. Prawdopodobnie partnerzy nie poświęcają sobie dostatecznie dużo uwagi, nie spędzają ze sobą czasu, choć wspólnie mieszkają i żyją. W takiej sytuacji warto popracować nad bliskością i komunikacją. Gdy otwarcie wyrażamy swoje emocje, wiemy, czego oczekuje druga połówka, a tym samym co możemy dla niej zrobić. Istotne jest to, aby nie ignorować poczucia wewnętrznej pustki i aktywnie dążyć do poprawy jakości relacji.

Przeczytaj także: Sennik: poduszka w snach — znaczenie i interpretacja