Wybierając materac należy kierować się indywidualnymi czynnikami takimi jak waga, wzrost oraz preferencje odnośnie twardości. Tylko po ich uwzględnieniu materac może spełniać swoje pierwotne funkcje – zapewnienie odpowiedniego komfortu, wygody, efektywnego oraz zdrowego snu. Jednak wybór tego idealnego materaca może sprawić trudność – chociażby ze względu na różnorodność dostępnych na rynku typów materacy. Do najpopularniejszych z pewnością należą materace piankowe oraz materace lateksowe. Co je wyróżnia?

 

Materac piankowy

Materace piankowe już od dawna istnieją na rynku, jednak szczyt swojej popularności osiągają dopiero teraz. Wielu użytkowników docenia ich niesamowite cechy, które wynikają z właściwości wkładu. Składa się on z innowacyjnej pianki, dzięki której materac do spania idealnie dopasowuje się do ciała, a także jest niezwykle trwały, odporny na odkształcenia, elastyczny i sprężysty. Piankowy wkład sam w sobie jest niezwykle lekki, co znacznie ułatwia transport i obracanie. Pianki mogą być różnego rodzaju, co zapewnia materacowi inne właściwości. Do często stosowanych pianek należy z pewnością pianka wysokoelastyczna – stanowi ona stabilną bazę dla innych pianek lub występuje samodzielnie. Materace wysokoelastyczne posiadają różną gęstość, przez co producent może stworzyć bardziej lub mniej twardy materac. Cechuje ją także niezwykłą wytrzymałość, dzięki czemu przez długi czas zachowuje swoje właściwości. Innym przykładem jest pianka termoelastyczna. Reaguje ona na ciepło oraz nacisk ludzkiego ciała, dopasowując kształt materaca do kształtu użytkownika i zapewniając przy tym przyjemne uczucie otulenia.

 

Materac lateksowy

Materac piankowy czy lateksowy - wady i zaletyMaterac lateksowy jest swego rodzaju odmianą materaca piankowego, jednak pod względami się od niego różni. Właściwości materaca do łóżka z wkładem lateksowym opierają się na wykorzystaniu naturalnego surowca, którym jest mleczko kauczukowe. Dzięki temu zabiegowi materac posiada wyjątkowe cechy lateksu, do których zalicza się antyalergiczność, antybakteryjność i antygrzybiczność. Do wielu zalet tego materaca zaliczyć można więc wysoką higieniczność oraz ochronę przed rozwojem i gromadzeniem się alergenów. Zawdzięcza się to niewielkim otworom wentylacyjnym, które odpowiadają za wysoki poziom cyrkulacji powietrza oraz odpowiednie odprowadzanie wilgoci na zewnątrz wkładu, co z kolei zapobiega powstawaniu pleśni.

 

Który materac jest najlepszy?

Materac do łóżka należy wybrać rozważnie. Istnieje wiele zalet zarówno materaca piankowego, jak i materaca lateksowego, jednak warto wskazać także na ich wady. Materace piankowe, nawet twarde mogą okazać się dla użytkowników wymagających naprawdę dużej twardości zbyt miękkie, a lateksowe – są drogie i o wiele cięższe.

 

Jednoznacznie nie można stwierdzić, który materac – piankowy czy lateksowy – jest lepszy, gdyż jest to kwestia niezwykle indywidualna. Nie ma uniwersalnego materaca, ponieważ każdy użytkownik jest inny i inne są też jego preferencje czy potrzeby. Dlatego właśnie warto przetestować oba rodzaje i wybrać ten, który zapewni nam wyższy komfort odpoczynku.