Sen to niezwykle ważna czynność, podczas której nasz organizm, wszystkie mięśnie oraz umysł relaksują się. Jego istota dla prawidłowego funkcjonowania jest niezwykle ważna, dlatego powinniśmy zadbać, aby był jak najbardziej efektywny, a przy tym i komfortowy. W końcu najlepiej zasypiać z uśmiechem na ustach w niezwykle wygodnych warunkach. Aby takie osiągnąć, nie trzeba dużo – wystarczy mieć odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb materac!

 

Materac piankowy – cechy

Materace piankowe w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu latach stały się jednymi z bardziej popularnych rodzajów materacy. Swoją wyjątkowość kryją w nowoczesnych piankach, które stanowią solidny wkład materaca. Pianka potrafi odpowiednio dopasować się do naszej sylwetki, zapewniając kręgosłupowi odpowiednie podparcie i stabilizację. Współczesne materace dzięki odpowiednio stworzonym wkładom posiadają niezwykłe właściwości higieniczne, a przy tym zachowują wyjątkową lekkość. Oznacza to, że są łatwiejsze w transporcie oraz obracaniu. Materac do łóżka o wkładzie piankowym może mieć w swoim składzie piankę termoelastyczną. Jest to niezwykła substancja, która reaguje na temperaturę naszego ciała i odpowiednio “ugina się” pod jego naciskiem. W ten sposób otrzymujemy najlepszą stabilizację oraz przyjemne wrażenie otulenia. W wielu modelach znajdzie się także jedna z bardziej uniwersalnych pianek – pianka wysokoelastyczna. Jest to materiał niezwykle trwały i oporny na odkształcenia, który zapewnia sprężystość i elastyczność materacowi. Może stanowić podstawę lub budować cały wkład materaca.

 

Materac lateksowy – cechy

Materace piankowe czy lateksowe - które wygodniejsze?Materac lateksowy z uwagi na duże podobieństwo do materacy piankowych jest do nich zaliczany, jednak posiada pewne niezwykle charakterystyczne różnice. Wynikają one z rodzaju wkładu, który składa się z mleczka kauczukowego – naturalnego surowca o wyjątkowo antyalergicznych właściwościach. Materace do snu z wkładem lateksowym polecane są szczególnie alergikom z uwagi na fakt, że są wysoce antybakteryjne i antygrzybiczne, a w ich wnętrzu stwarzane są wysoce niekorzystne warunki dla rozwoju roztoczy. Wkład charakteryzuje się świetną cyrkulacją powietrza oraz zachowaniem odpowiedniego poziomu wilgoci, przez co kurz i inne substancje nie gromadzą się w środku. Wybierając materace lateksowe należy zwrócić uwagę na rodzaj oraz zawartość mleczka kauczukowego, ponieważ tylko odpowiednio wysoka zawartość tego surowca nadaje mu antyalergicznych właściwości. Dużym minusem materacy lateksowych jest ich wysoka cena, która jest odzwierciedleniem jakości użytego materiału.

 

Zarówno materace lateksowe, jak i piankowe są wyjątkowo wygodne. Posiadają zbliżone cechy – oba doskonale podpierają kręgosłup i są trwałe, jednak znajdą się także widoczne różnice. Tak naprawdę to od nas zależy, który rodzaj materaca bardziej przypadnie nam do gustu lub sprawdzi się pod względem cech. Każdy jest inny i niestety nie ma ściśle opisanych rekomendacji, jaki materac dla kogo – to już musimy ocenić sami, ponieważ tylko wtedy materac będzie w pełni dopasowany do naszych potrzeb.