Pocenie się to naturalna rzecz, której doświadcza każdy człowiek. Jest to bowiem sposób naszego organizmu na to, aby się schłodzić i uregulować temperaturę. Niestety, u niektórych osób pocenie występuje nadmiernie, co może prowadzić do silnego dyskomfortu. Jak temu zapobiec? Poznaj sposoby na nadmierne pocenie!
Hiperhydroza – co to takiego?
Dla naszego organizmu pocenie się to bardzo ważny proces. Dzięki niemu może bowiem uniknąć przegrzania i skutecznie się schłodzić. Poprzez pot wydalane są też produkty przemiany materii. Uważa się, że człowiek wytwarza około 500 ml potu na dzień. Może się jednak zdarzyć, że ta ilość nienaturalnie się zwiększa. Nadmierne pocenie, nawet w momentach niewymagających tego procesu, nazywane jest hiperhydrozą. Źródła podają, że z tym problem zmaga się nawet 3% procent ludzi. Co istotne, hiperhydroza może dotyczyć całego ciała lub odnosić się tylko do danej partii ciała – dłoni, pach lub stóp. Dolegliwość tę wyróżnia fakt, że objawy nadmiernego pocenia się pojawiają się bez konkretnego powodu. Nie mamy pewności, kiedy nastąpi intensywne wydzielanie potu. Z tego względu możemy odczuwać dyskomfort i stres.
Dla osób, które zmagają się z tym schorzeniem, jest to poważna sprawa. Może wywołać przykre konsekwencje i obniżyć jakość naszego życia. Problem ten może dotknąć nas na różnych płaszczyznach. Okazuje się, że może się również przyczynić do znacznego pogorszenia naszej higieny snu. Kiedy intensywnie pocimy się podczas snu, na naszą pościel przedostaje się wilgoć. Jeśli nie dbamy o to, aby regularnie prać naszą pościel, doprowadzimy do tego, że będą rozwijać się w niej drobnoustroje i bakterie. Może nawet pojawić się pleśń. Nie ma wątpliwości, że nie są to odpowiednie warunki do snu. Trudniej będzie nam się zrelaksować i zasnąć. Nie dopuśćmy do tego – pamiętajmy o systematycznej zmianie pościeli na nową. Róbmy to tak często, jak wymaga tego sytuacja. Możemy ponadto zainwestować w takie artykuły sypialniane, które wyróżniają się skutecznym odprowadzaniem wilgoci. Dzięki temu zmniejszymy problem nadmiernego pocenia. Takie właściwości może posiadać pościel, kołdra, ale i materac. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w taki model, odwiedźmy sklep stacjonarny Elbląg. Materac nie tylko podwyższy nasz poziom higieny, ale zapewni też komfortowe podłoże i wysoką wygodę. Upewnijmy się jedynie, że wiemy, jaka twardość materaca będzie dla nas odpowiednia.
Objawy nadmiernego pocenia się
Hiperhydroza to dolegliwość, której nie należy bagatelizować. Jeśli zauważymy, że dotyka ona i nas, powinniśmy jak najszybciej zareagować. Kiedy właściwie możemy mówić o hiperhydrozie? Jej objawy to oczywiście nadmierne, nieadekwatne do sytuacji pocenie się. Możemy zauważyć też wilgotne, lepiące się dłonie, pachy czy stopy. Pot jest tak silny, że przesiąka przez ubranie. Nawet jeśli nie robimy nic, co wymagałoby intensywnego wysiłku, wciąż możemy się pocić. Osoby z tym kłopotem często doświadczają problemów skórnych. Mogą pojawić się infekcje bakteryjne lub wirusowe. Nadmierne dbanie o czystość może z kolei wywołać reakcje alergiczne.
Przyczyny nadmiernego pocenia
Wiemy, że za sam proces pocenia się odpowiedzialna jest regulacja temperatury przez organizm. Co w przypadku nadmiernego pocenia się? Tutaj przyczyny mogą być różne. Nierzadko wynika ono z zaburzeń hormonalnych. Intensywne wydzielanie potu bardzo często dotyka kobiet w ciąży i tych, które przechodzą menopauzę. Zmiany hormonalne, które drastycznie zachodzą wtedy w organizmie, wywołują różne objawy, między innymi silne pocenie. Uważa się, że dolegliwości takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy oraz problemy z gospodarką wodno-elektrolitową też mogą doprowadzić do tego stanu. Na nadmierne wydzielanie potu narażone są szczególnie osoby cierpiące na otyłość.
Stosowanie antyperspirantów i blokerów potu
Pierwszą rzeczą, po którą sięgają osoby z nadmierną potliwością, są różne środki hamujące wydzielanie potu. Możemy skorzystać z antyperspirantów zawierających związki glinu lub blokerów potu, które zapewniają uczucie świeżości na długo. Antyperspiranty stosuje się pod pachami, jeśli chodzi zaś o blokery, możemy użyć miejscowych produktów, które pomagają z silnym poceniem się w danej części ciała.
Utrzymywanie wysokiej higieny osobistej
Dla osób, które zmagają się z nadmierną potliwością, utrzymywanie wysokiej higieny osobistej jest szczególnie ważne. Regularne mycie ciała, w tym miejsc, w których intensywnie się pocimy, może pomóc z tym problemem. Warto przygotować sobie szczególnie chłodne kąpiele, które pomogą obniżyć naszą temperaturą.
Noszenie przewiewnej odzieży
W szafie osób z nadmierną potliwością muszą znaleźć się przewiewne, wykonane z naturalnych materiałów ubrania. Nie dość, że będą one o wiele wygodniejsze, to jeszcze mogą one znacząco zmniejszyć stopień wydzielania potu. Odpowiednie tkaniny pozwolą naszej skórze oddychać i umożliwią swobodny przepływ powietrza. Dzięki temu możemy uniknąć nieprzyjemnego zapachu. Należy unikać takich ciuchów, które są wykonane ze sztucznych tworzyw. One tylko wzmogą pocenie się. Dobrze też zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego obuwia. Najlepiej sprawdzą się buty wykonane ze skóry.
Zredukowanie stresu
Hiperhydroza nierzadko wiąże się z odczuwaniem dużego poziomu stresu. Pocenie się jest bowiem naturalną reakcją naszego organizmu na stresujące sytuacje. Jeśli niepokój towarzyszy nam przez większość czasu, istnieje obawa, że częściej będziemy się pocić. Nawet zwyczajne chwile mogą wzbudzić w nas lęk i poskutkować nadmiernym poceniem. Aby temu zapobiec, powinniśmy nauczyć się, jak sobie radzić ze stresem.
Nie można ukryć, że nadmierne pocenie to nic przyjemnego. Nie dość, że wywołuje silny dyskomfort, to jeszcze może znacząco obniżyć pewność siebie. Jeśli zmagamy się z tym problemem, warto podjąć kroki, dzięki którym pozbędziemy się tego kłopotu. Już samo wprowadzenie zdrowych nawyków może dużo zmienić!