Kawia domowa, określana potocznie mianem świnki morskiej, to idealne zwierzę dla całej rodziny. Skąd pochodzi ten uroczy zwierzak? Kiedy warto wybrać kawię domową i jak przygotować się na przyjęcie jej pod swój dach?
Skąd pochodzi kawia domowa?
Świnki morskie należą do rodziny Caviidae a ich naukowa nazwa to Cavia porcellus. Pochodzą z Ameryki Południowej. Miejsca, w których występują naturalnie to m.in. okolice Peru, Kolumbii i Ekwadoru. Setki lat temu hodowali je tam rdzenni mieszkańcy jako źródło mięsa. Indianie prekolumbijscy wykorzystywali je też podczas różnych rytuałów religijnych, a także w medycynie ludowej. Linneusz jako pierwszy opisał ten gatunek. Miało to miejsce w 1758 roku.
Kiedy przewieziono je do Ameryki Północnej i Europy, bardzo szybko stały się jednymi z ulubionych zwierząt domowych. Ich popularność wynika z łagodnej natury, niewielkiego rozmiaru i stosunkowo łatwej pielęgnacji. Obecnie zaskarbiły sobie wielu miłośników i są jednymi z najpowszechniej wybieranych gryzoni.
Świnka morska – potrzeby i podstawy opieki
Kawie domowe to zwierzęta stadne, które potrzebują towarzystwa innych przedstawicieli swojego gatunku. Na wolności łączą się w grupy, których liczebność sięga nawet 8 osobników. Należy pamiętać o tym, rozważając zakup zwierzaka. Samotność jest bardzo niebezpieczna dla świnek. Mogą popaść w depresję, która negatywnie wpłynie na ich ogólne zdrowie. Są to dość głośne zwierzęta, które przywiązują się do swoich opiekunów. Wydają wiele różnych dźwięków wówczas, gdy potrzebują uwagi ze strony domowników.
Świnki generalnie żyją w klatkach. Minimalna ilość przestrzeni przypadającej na jednego osobnika to 100×50 cm. Jednak coraz więcej osób decyduje się na budowanie im przestronnych wybiegów, zapewniających większą swobodę. Kawia domowa potrzebuje poidełka, paśnika i miseczki. W ich przestrzeni warto umieścić również domki, tunele i hamaki. Do niedawna najczęściej wybieranym podłożem był tradycyjny pellet, jednak obecnie coraz częściej opiekunowie decydują się na maty typu drybed.
Pamiętaj też o tym, że świnka potrzebuje ruchu poza swoją klatką. Wypuszczaj ją zarówno w domu, jak i w ogrodzie (pod warunkiem, że przygotujesz jej bezpieczny wybieg). Przystosuj w tym celu swoje mieszkanie tak, aby było w pełni bezpieczne. Jeśli chcesz spędzać czas ze świnką w sypialni, sprawdź, czym są łóżka mieszane i rozważ wyposażenie go w materac hypoalergiczny, ułatwiający utrzymanie higieny. Kawia domowa, jak każde inne zwierzę, gubi sierść i zwiększa ilość kurzu oraz drobnoustrojów w mieszkaniu.
Jak żywić świnkę morską?
Jeśli chcesz być odpowiedzialnym opiekunem kawii domowej, koniecznie zadbaj o jej żywienie. Podstawą są z reguły komercyjne mieszanki. Wyboru paszy należy dokonać, nie tylko kierując się preferencjami zwierzęcia, ale również tym, aby zawierała ona wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Porcje powinny być podawane dwa racy w ciągu dnia. Wysokiej jakości produkty można kupić w sklepach zoologicznych w praktycznie każdym większym mieście, takim jak Elbląg. Należy mieć jednak na uwadze to, że taka karma nie może stanowić jedynego pożywienia kawii domowej.
Konieczne jest podawanie świeżych warzyw. Dobrze sprawdzą się buraki czerwone, marchew, liście sałaty, jabłka czy liście mniszka lekarskiego. Świnki uwielbiają też cykorię. Ważne jest to, aby w klatce znajdowały się gałązki i inne drewniane elementy, które nadadzą się do ścierania zębów.
Podstawą utrzymania świnki morskiej jest podawanie jej witaminy C. Z czego to wynika? Nie mają one enzymu oksydazy L-gulonolaktonowej co sprawia, że nie są w stanie syntetyzować kwasu askorbinowego z glukozy. Warto mieć świadomość tego, że powinno się tę witaminę suplementować. Ta, która jest dodawana do karmy, ulega szybkiemu rozpadowi. Najbardziej skuteczne są specjalne tabletki. Zapotrzebowanie u dorosłego osobnika to 19 mg/kg.
Jakie są podstawowe składniki dobrej karmy dla świnki morskiej?
- drobna kukurydza;
- pszenica i owies;
- otręby pszenne;
- słonecznik i siemię lniane;
- śruta jęczmienna.
Pielęgnacja świnki morskiej
Jakie czynności pielęgnacyjne są obowiązkiem każdego właściciela świnki morskiej? Wszystko zależy od rasy zwierzaka. Nieco innej opieki wymagają kawie długowłose a innej krótkowłose. Podstawą jest czesanie, szczotkowanie, strzyżenie, przycinanie pazurków oraz sprawdzanie zębów. Konieczne jest również dbanie o utrzymywanie czystości i właściwej temperatury w pomieszczeniu, w którym znajdują się zwierzaki.
Podczas wszelkich czynności pielęgnacyjnych trzeba dbać o bezpieczeństwo pupila. Sprzątanie, karmienie i przenoszenie, trzeba wykonywać spokojnie i bez nadmiernego pośpiechu. Jak bezpiecznie podnieść świnkę? Kciukiem i palcem wskazującym powinno się otoczyć szyję, a środkowym palcem podtrzymywać klatkę piersiową.
Duże znaczenie ma również higiena w klatce. Karmę trzeba podawać w czystych naczyniach, a wszelkie liście, owoce i warzywa powinny być myte przed podaniem. Jak często wymieniać ściółkę? Najlepiej codziennie sprzątać odchody. Wówczas wymiana całości jest konieczna jedynie 2 razy w tygodniu. Od czasu do czasu tacka klatki powinna zostać umyta gorącą wodą.
Świnka morska to dobry kandydat na pierwszego, rodzinnego zwierzaka. Kawia domowa jest łatwa w utrzymaniu i bardzo przywiązuje się do domowników. Swojego opiekuna darzy miłością i chętnie wchodzi z nim w różne interakcje.