Relaks jest ważnym elementem codziennego życia, pozwalającym na regenerację fizyczną i psychiczną. Jednak dla osób cierpiących na alergie, osiągnięcie prawdziwego relaksu może być wyzwaniem. Alergeny obecne w powietrzu, żywności czy kosmetykach mogą prowadzić do reakcji alergicznych, które zakłócają spokój i komfort. Czy istnieją jednak sposoby, które pozwolą alergikom na relaks i odprężenie się? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, omawiając różnorodne metody, jakie mogą pomóc alergikom w osiąganiu prawdziwego relaksu. Dowiecie się, jak można cieszyć się chwilami relaksu, nawet jeśli jesteście alergikami, oraz jakie praktyki mogą przynieść ulgę w codziennym funkcjonowaniu.

Odpowiedni materac

Sypialnia powinna być miejscem, w którym cieszymy się spokojnym relaksem i wypoczynkiem, nie przerywanym przez żadne niepożądane czynniki. Dobrze więc, by jej serce, którym niewątpliwie jest łóżko, pozwalało nam na odpoczynek wolny od objawów alergii. Co możemy zrobić, by lepiej się wysypiać mimo bycia alergikiem

Rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy borykają się z alergią, są odpowiednie materace. Źle dobrane podłoże snu może kumulować w swoim wnętrzu alergeny, drobinki kurzu i zanieczyszczeń, które będą pobudzać reakcje alergiczne i sprawiać, że jakość naszego snu znacząco się obniża. Jeśli zdecydujemy się na materac o odpowiednim, hipoalergicznym materiale wypełnienia, uwolnimy się od tego problemu.

Jakie rodzaje materaców najlepiej sprawdzają się w sypialniach alergików? Są to materace o statusie produktu medycznego, których prozdrowotne działanie jest udowodnione wieloma badaniami, oraz materace z wypełnieniem z pianki lateksowej, która nie gromadzi w swoim wnętrzu szkodliwych drobin, tak jak robią to inne materace. Wiele ciekawych materacowych rozwiązań dla alergików znaleźć możesz tutaj: https://sleepinghouse.pl/104-materace-dla-alergikow.

Dodatkowym zabezpieczeniem, które sprawia, że objawy alergii nie męczą nas w sypialni, jest odpowiedni pokrowiec na materac. Ten niepozorny kawałek materiału może całkowicie zablokować przedostawanie się drobin zanieczyszczeń oraz alergenów do wnętrza materaca. Dzięki wykorzystywanym do jego produkcji materiałom oraz ich charakterystycznym splotom jesteśmy chronieni przed objawami alergii.

Tekstylia zmieniają wiele

relaks dla alergikówKolejnym zagrożeniem, które czyha na alergików w ich sypialniach, są tekstylia. Miękkie, puchate dywany, dekoracyjne poduszki, modne koce – każdy z tych elementów wystroju kumuluje w sobie drobiny zanieczyszczeń i kurz, przez które męczy nas potem katar i kaszel, a nasza skóra staje się wyschnięta i wrażliwa. Czy alergicy muszą zrezygnować z wszystkich tekstyliów do sypialni?

Na szczęście nie. Jest jednak kilka zasad, którymi warto się kierować podczas wybierania dodatków do sypialni dla alergika. Po pierwsze, poduszki i kołdry muszą mieć odpowiednie oznaczenie świadczące o hipoalergiczności. Powinny być także łatwe w praniu, które jest niezbędną czynnością higieniczną dla każdego alergika. O czyszczeniu kołdry i poduszek należy pamiętać co najmniej kilka razy w roku.

Dobrze, by pościel dla alergika była wykonana z naturalnych materiałów. Bawełna, len czy inne naturalne mieszanki są oddychające, co korzystnie wpływa nie tylko na higienę sypialni, ale także na wrażliwą skórę śpiących osób. To samo dotyczy koców czy poduszek: unikajmy tych uszytych ze sztucznych, plastikowych materiałów i starajmy się często je wietrzyć.

Higiena sypialni

Sprzątanie nie należy do Twoich ulubionych czynności? Cóż, jeżeli masz problemy z alergią, nie powinieneś go unikać. Od tego, czy nasza sypialnia jest odpowiednio wysprzątana, zależy jakość naszego relaksu czy nawet swobodne oddychanie we śnie. W sypialniach osób borykających się z alergią powinno się częściej odświeżać pościel i prać ją zawsze w proszkach i płynach do płukania, które nie podrażniają skóry. Pamiętajmy o tym, by wybierać odpowiedni program prania i temperaturę, która pozwoli zabić wszystkie szkodliwe drobinki na pościeli. Zadbajmy także o to, by pościel schła w przewiewnych pomieszczeniach, mechanicznych suszarkach lub na dworze.

Dobrze jest także regularnie odkurzać i ścierać kurze z nawet najgłębszych zakamarków pomieszczenia. Powinno się także pamiętać o regularnym myciu podłogi, które pomaga usunąć z pomieszczenia pozostałe drobinki zanieczyszczeń. Kluczem do sypialnianego sukcesu dla alergików jest także częste trzepanie dywanów i wietrzenie dodatków.

Częste wietrzenie

Dla wielu alergików okres wiosenno-letni jest prawdziwym koszmarem. Przyroda wraca do życia i rozkwita setkami barw, jednocześnie produkując masę podrażniających pyłków. Wiele osób borykających się z alergią zaszywa się wtedy w domach i stara odciąć od podrażniającego działania świata zewnętrznego. Nawet wtedy należy jednak pamiętać o regularnym wietrzeniu sypialni. Wpuszczenie do tego pomieszczenia świeżego powietrza pomaga nie tylko w utrzymaniu odpowiedniego poziomu higieny, ale także pozwala nam lepiej się dotlenić, a tym samym cieszyć się zdrowszym nocnym wypoczynkiem.

Nawilżacz i oczyszczacz

Sensownym dodatkiem do sypialni dla alergika, który może znacząco podnieść komfort jego wypoczynku i sprawić, że będzie budził się bardziej wyspany, jest nawilżacz powietrza. Ten niepozorny sprzęt świetnie radzi sobie z neutralizowaniem niekórych drobin zanieczyszczeń oraz roztoczy i sprawia, że powietrze w pomieszczeniu jest od nich wolne. Dodatkowo, podnosi wilgotność powietrza, co ułatwia oddychanie i poprawia nawilżenie śluzówki. Nawilżacz to niezawodny dodatek nie tylko dla alergików, ale także astmatyków.

Kolejnym poprawiającym jakość wypoczynku sprzętem jest oczyszczacz powietrza, najlepiej taki z filtrem HEPA. Ten sprzęt przepuszcza przez swoje wnętrze powietrze w pomieszczeniu i sprawia, że obecne w nim kurz, roztocza, alergeny czy zarodniki kurzu są neutralizowane. Dzięki temu urządzeniu pomieszczenie jest wolne od zanieczyszczeń i drobin, a my możemy cieszyć się lepszym wypoczynkiem.