Ciepłe noce są najlepszą okazją na wyjazd pod namiot. Taka forma spędzania wakacji może być naprawdę wspaniałą przygodą. Urlop pod namiotem jest nie tylko korzystnym finansowo rozwiązaniem, ale także idealną opcją dla miłośników kontaktu z przyrodą. Aby jednak taki wyjazd się udał, nie należy zapominać o kilku ważnych kwestiach. Istotne jest tutaj w szczególności odpowiednie wyposażenie — pewne rzeczy stanowią bowiem niezbędnik pomyślnego biwaku. O czym warto zatem pamiętać? Tego dowiesz się w tym artykule!

Wybór namiotu

Choć na rynku możemy znaleźć całe mnóstwo rodzajów namiotów, okazuje się, że nie każdy z nich jest odpowiedni na biwak. Namiot stanowi najważniejszy element tego typu wyjazdu, dlatego też nie należy decydować się na pierwszy lepszy model. Od tego, czy się w nim wyśpisz, może przecież zależeć Twoje dalsze nastawienie na resztę wakacji. Wybór namiotu jest więc kluczową kwestią, w szczególności dla osób, które zamierzają biwakować po raz pierwszy. Czym charakteryzuje się zatem dobry namiot? Jest on przede wszystkim odpowiednio wielki, posiada pewną konstrukcję i cechuje się nieprzemakalnością. Tak też wybierając się na biwak w pojedynkę lub we dwie osoby, można zdecydować się na niewielki i kompaktowy namiot wyprawowy. Natomiast rodziny z dziećmi czy inne większe grupy będą musiały wybrać nieco większy i cięższy namiot, który często dzieli się na sypialnie. Poza tym bardzo ważne jest to, aby namiot charakteryzował się nieprzemakalnością, dzięki czemu w razie deszczu możemy wypoczywać w suchych warunkach. Dobry namiot powinien również zawierać przedsionek zamykany na klucz, a najlepiej także dodatkowe miejsca do przechowywania drobiazgów i dokumentów.

Wyposażenie namiotu

Wyjazd pod namiot — o czym warto pamiętaćWyposażenie namiotu jest równie ważne co sam namiot. Nawet jeśli będziemy posiadać najlepszy i najdroższy namiot na rynku, bez jego odpowiedniego wyposażenia możemy zapomnieć o komfortowym śnie. Kluczową rolę odgrywa tutaj oczywiście śpiwór — zabezpiecza on przed zimnem i wiatrem, a także zapewnia wygodny i przyjemny wypoczynek. Jeśli wybierasz się na biwak w ciepłej porze roku, wystarczy Ci podstawowy letni model. Natomiast w przypadku wyjazdu w miejsca, gdzie panuje wilgotny i chłodniejszy klimat, o wiele lepszym wyborem będzie śpiwór syntetyczny lub puchowy. Pamiętaj jednak o tym, aby nie kłaść śpiwora bezpośrednio na podłożu w namiocie. Aby móc odizolować się od zimna, warto na podłodze położyć dodatkową warstwę w postaci karimaty czy materaca. Wybór zależy oczywiście od warunków towarzyszącym biwakowi oraz tego, jak lub czym planujesz podróżować. Jeśli na wycieczkę wybierasz się autem lub kamperem, możliwości masz w zasadzie nieograniczone i wtenczas możesz zdecydować się na większy materac do swojego namiotu. Pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/110-materace-140×200 z pewnością znajdziesz dla siebie idealny model. Pamiętaj jednak o tym, aby po zakończeniu biwaku wyprać pokrowiec swojego materaca. Z tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/177_jak-skutecznie-wyprac-pokrowiec-na-materac. Kolejnym istotnym elementem jest natomiast poduszka, o której niestety często zapominamy. Zapewnia ona jeszcze lepszy komfort wypoczynku.

Wybór odpowiedniego miejsca

Myśląc o wakacjach pod namiotem, pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to pole namiotowe. Warto jednak wiedzieć, że nie jest ono jedynym rozwiązaniem. Choć jest to bardzo wygodna opcja, na którą można się zdecydować w zasadzie z miejsca, coraz więcej osób rozbija swoje namioty „na dziko”, często nie stosując się do obostrzeń oraz zakazów. Tego typu rozwiązanie z pewnością zapewnia bardziej interesujące doświadczenia, jednakże na taką formę biwakowania należy również lepiej się przygotować oraz mieć już pewne obeznanie w tym temacie. Dlatego też pola namiotowe nadal pozostają najlepszym wyborem — dzięki nim możemy czuć się bezpiecznie, a ponadto mamy stały dostęp do toalety i prysznica. Poza tym warto wybrać camping znacznie oddalony od zabudowań i zgiełku miasta, który zapewni więcej prywatności i spokoju. Natomiast gdy już zdecydujesz się na konkretne pole namiotowe, znajdź kawałek równego terenu oraz zadbaj o to, aby nie leżały na nim żadne gałęzie czy kamienie.

Co jeszcze zabrać pod namiot?

Trzeba mieć tę świadomość, że wybierając się pod namiot, jesteśmy zdani wyłącznie na siebie i nie mamy możliwości skorzystania przykładowo z usług gastronomicznych. Planując zatem biwak, powinniśmy zadbać o wyżywienie w czasie jego trwania. Niezbędna może okazać się tutaj lodówka turystyczna, w której umieścimy produkty wymagające chłodzenia. Na miejscu natomiast można oczywiście rozpalić ognisko lub skorzystać z grilla, jednakże co w przypadku, gdy będziemy chcieli napić się ciepłej kawy lub herbaty? Dobrym rozwiązaniem będzie zatem kuchenka turystyczna, których wybór na rynku jest ogromny. Warto także wyposażyć się w naczynia turystyczne oraz kubki termiczne. Niewątpliwie przyda się również suchy prowiant. Nie zapominajmy także o ubraniach i bieliźnie na zmianę. Warto zabrać ze sobą kilka cieplejszych rzeczy na wypadek chłodnej nocy. Nie chcemy przecież marznąć, a tym bardziej wrócić z wyjazdu przeziębionym. Natomiast jeśli planujemy skorzystać na miejscu z prysznica, powinniśmy spakować ręcznik oraz podstawowe kosmetyki. Najlepszym rozwiązaniem są ręczniki szybkoschnące wykonane z mikrofibry, które ponadto zajmują naprawdę małą ilość miejsca w bagażu. Do kosmetyczki warto tymczasem spakować żel pod prysznic, szczoteczkę do zębów, pastę oraz inne produkty, z których korzystasz na co dzień. Przydatne mogą się okazać także preparaty na komary oraz kleszcze. Niektórzy biorą ze sobą nawet własny prysznic turystyczny, który jest ultra lekki i pakowny. Jeśli jednak chcesz ograniczyć ilość kosmetyków, zdecyduj się na mydło w listkach i chusteczki nawilżane, które pozwolą Ci się szybko odświeżyć. Nie zapominaj także o apteczce, z której będziesz mógł skorzystać w razie takiej ewentualności. Upewnij się, że zawiera ona opatrunki jałowe, bandaże, nożyczki, plastry, środki do dezynfekcji oraz przeciwbólowe. Na biwak warto również zabrać latarkę z zapasowymi bateriami, zapałki i zapalniczkę, koc, turystyczny panel słoneczny lub powerbanki, dzięki którym będziesz mógł naładować telefon i pozostać w kontakcie ze światem. Natomiast aby umilić sobie czas spędzany pod namiotem, możesz zabrać ze sobą gry planszowe, książki czy zestaw do gry w badmintona.

Opisane w tym artykule rzeczy, to oczywiście niezbędniki udanego wyjazdu pod namiot, bez których nie przetrwasz nawet jednej nocy. Listę tą warto więc uzupełnić o dodatkowe wyposażenie, które może być dla nas przydatne. Wiele osób zabiera ze sobą przykładowo składane leżaki czy sznurek na pranie.