Dlaczego tak wiele ofert pracy wymaga znajomości przynajmniej jednego języka obcego, zwłaszcza angielskiego? Dlaczego już od najmłodszych lat uczymy się w przedszkolu oraz w szkole podstaw różnych języków obcych? Zatem już od zamierzchłych czasów znajomość innego języka poza ojczystym gwarantowała świetne perspektywy. Nie inaczej wygląda to we współczesnym świecie. Choć wielogodzinna nauka nad gramatyką i słownictwem niekoniecznie zachęcają do działania, warto znać języki obce. W tym artykule znajdziesz ku temu powody!

Większe szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy

Firmy coraz częściej nawiązują współpracę z zagranicznymi kontrahentami, dlatego też biegłe posługiwanie się językiem obcym staje się szczególnie istotne. W dzisiejszych czasach w zasadzie coraz więcej stanowisk wymaga znajomości przynajmniej języka angielskiego. Dotyczy to nie tylko pracy w turystyce, ale również w nieruchomościach, marketingu czy finansach. W sytuacji, gdy na dane stanowisko aplikują dwie osoby o podobnych kompetencjach, lecz jedna z dobrą znajomością języka obcego, a druga nie, pracodawca z pewnością wybierze pierwszego kandydata. Dlaczego? Gdyż będzie dla niego bardziej „przydatny”. Co więcej, posady wymagające płynnego posługiwania się językiem obcym zapewniają wyższe wynagrodzenie, średnio o 20%.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?Praca lub studia za granicą

Coraz więcej osób w poszukiwaniu pracy i lepszych zarobków wyjeżdża na stałe z ojczystego kraju. W takiej sytuacji znajomość języka obcego jest niezaprzeczalnie przydatna. Nie tylko zwiększa nasze szanse na znalezienie atrakcyjnej posady, ale również pomaga się odnaleźć w nowym miejscu. Dzięki znajomości języka możemy zawierać nowe relacje czy nawet sprawniej funkcjonować w obcym kraju. Znacznie prostsze staje się załatwienie pewnych spraw urzędowych, a problemu nie stanowią nawet zwykłe zakupy spożywcze. Poza tym dużo młodych ludzi wyjeżdża za granicę w celu dalszej edukacji. Tutaj znajomość języka obcego jest niezbędna, gdyż w przeciwnym wypadku nie będziemy w stanie zrozumieć zagadnień omawianych na zajęciach.

Możliwość rozwoju

Nauka języków obcych to, krótko mówiąc, świetne możliwości rozwoju osobistego. Znajomość angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego zapewnia nie tylko lepiej płatną pracę. Niektóre interesujące nas kursy czy wykłady są prowadzone jedynie w tych językach. Często więc rezygnujemy ze swoich marzeń ze względu na barierę językową. Posługiwanie się angielszczyzną lub innym językiem zapewnia dostęp do wiedzy, dzięki której możemy realizować nasze cele oraz stawać się ekspertami w danej dziedzinie.

Prostsze podróżowanie

Kto z nas nie lubi podróżować? Praktycznie każdego roku w czasie urlopu wybieramy się na zagraniczne wakacje, podczas których chcemy odpocząć, ale także poznać inne kultury. Ile razy jednak żałowaliśmy, że nie znamy, chociażby języka angielskiego? Podróżowanie staje się znacznie przyjemniejsze, jeśli potrafimy się swobodnie komunikować w języku obcym. Nie musimy wówczas korzystać z ofert biur podróży, możemy samodzielnie zarezerwować sobie nocleg oraz zaplanować atrakcje bez obawy o problemy wynikające z bariery językowej. Zawsze możemy również spytać miejscowych ludzi o drogę czy nawiązać zupełnie nowe znajomości. Płynne posługiwanie się innym językiem pozwala także lepiej zapoznać się z kulturą danego kraju oraz dotrzeć do mniej komercyjnych miejsc, w których nie spotkamy tłumów turystów.

Praca nad umysłem

Badania naukowe wykazały, iż nauka języków obcych jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów pobudzania pracy mózgu. Ponadto uaktywnia ona obszary odpowiedzialne za pamięć, koncentrację i zdolność logicznego myślenia. Choć może się nam wydawać, że nauka gramatyki i słownictwa jest mozolnym i żmudnym zajęciem, w rzeczywistości stanowi ona świetny trening dla naszego mózgu. Systematyczna praca może sprawić, że poprawimy swoje zdolności koncentracji oraz pamięć. Dzięki temu nauka kolejnych słówek pójdzie nam znacznie szybciej.

Osoby, które uczą się języków obcych, są także bardziej kreatywne oraz sprawniej rozwiązują problemy. Dlatego też lepiej spełniają się w pracy oraz przynoszą wyższe wyniki finansowe.

Lepsza znajomość języka ojczystego

Okazuje się, że dzięki znajomości języków obcych wiemy więcej na temat języka ojczystego. Badania wykazały bowiem, iż osoby posługujące się innymi językami, posiadają również większą wiedzę odnośnie języków w ogóle, a w szczególności skuteczniej wykorzystują swój język ojczysty. Nauka wymaga bowiem pewnego porównania słownictwa i zasad gramatycznych między językami. Jeśli więc znasz języki obce, lepiej rozumiesz własny język i osiągasz lepsze rezultaty w czytaniu ze zrozumieniem oraz uważnym słuchaniu.

Warto jednak pamiętać o zdrowym śnie, który doskonale wspiera proces nauki języków obcych. Na tej stronie: https://abcsnu.pl/ znajdziesz wygodne materace gwarantujące komfortowy oraz treściwy wypoczynek. Jeśli poszukujesz modelu 180×200, pod tym linkiem: https://abcsnu.pl/41-materace-180×200 z pewnością dobierzesz dla siebie odpowiedni produkt. Warto również wiedzieć, że materace dzieli się ze względu na ich zastosowanie. Na ten temat dowiesz się więcej pod następującym linkiem: https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Podzial-ze-wzgledu-na-zastosowanie.

Nauka języków jest prosta

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Ponieważ jeszcze nigdy nie było to tak proste! Aby nauczyć się przykładowo języka angielskiego, nie musimy nawet uczęszczać na żadne kursy ani zajęcia. Wiedza dostępna w internecie zdecydowanie wystarcza, aby poznać najważniejsze słownictwo oraz wyrażenia w tym języku. Natomiast w przypadku chęci doskonalenia swoich umiejętności, świetnym rozwiązaniem są filmy czy książki w języku obcym. Rozmowa z tzw. native speakerem także nie stanowi już problemu.

Znajomość języków obcych, a nawet już ich sama nauka niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zapewnia nam lepsze perspektywy oraz możliwości rozwoju. Poza tym pozwala swobodnie podróżować po świecie i poznawać ciekawych ludzi. Wyżej wymienione argumenty powinny przekonać każdego do tego, aby uczyć się języków obcych.