Z pewnością nie jedne z nas spotkał się z określeniem wady wzroku. Mowa tutaj o braku zdolności oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na plamce żółtej, która jest centralną częścią siatkówki. Wówczas niewyraźnie widzimy. Natomiast choroby oczu, które również są coraz częściej spotykane, przyczyniają się nie tylko do zaburzenia zdolności widzenia, ale także mogą przyczynić się do całkowitej jej utraty. Zatem, co warto wiedzieć o najpopularniejszych wadach wzroku i chorobach oczu?

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność to inaczej miopia, czyli wada wzroku polegająca na tym, że równoległe promienie świetlne wpadające do oka nie załamują się na siatkówce, a przed nią. Oznacza to, że osoby zmagające się z krótkowzrocznością widzą niewyraźnie przedmioty oddalone od siebie. Często żąda się tak, że mrużymy oczy, aby wyostrzyć wzrok. Szacuje się, że im wyższa miopia, tym mniejsza odległość, z której widzi się wyraźnie, dlatego dzieli się ją na:

  • krótkowzroczność małą, która określana jest do -3D,
  • krótkowzroczność średnią, której wartość waha się od -3D do -6D lub -8D,
  • krótkowzroczność duża, której wartość przekracza -6D lub -8D.

Leczenie krótkowzroczności opiera się na pełnej korekcji wady wzroku. Jest to niezwykle ważne, gdyż niedokorygowanie prowadzi do szybkiego postępu miopii.

Najpopularniejsze wady wzroku i choroby oczuDalekowzroczność

Dalekowzroczność lub inaczej nadwzroczność, hypermetropia czy hyperopia to wada wzroku, która polega na tym, że równoległe promienie świetlne wpadające do oka po przejściu nie załamują się na siatkówce, a ca nią. Wówczas powstający obraz jest nieostry. W odróżnieniu od krótkowidza dalekowidz ma kłopoty z wyraźnym widzeniem przedmiotów z bliska. Jednak najczęściej osoba ta ma problem z postrzeganiem przedmiotów z każdej odległości. Tutaj również wyróżniamy trzy postacie w zależności od zaawansowania wady, czyli:

  • dalekowzroczność małą, która klasyfikowana jest do +2,5D,
  • dalekowzroczność średnią, która klasyfikowana jest od +2,5D d +6D,
  • dalekowzroczność dużą, która klasyfikowana jest po przekroczeniu +6D.

Tutaj przyczyną jest najprawdopodobniej choroba dziedziczna, związaną m.in. ze zbyt krótką gałką oczną. Tutaj również leczenie polega na dopasowaniu odpowiednich okularów korygujących lub wykorzystuje się laser.

Starczowzroczność

Nasze ciało w fizjologiczny sposób starzeje się. Podobnie jest z oczami, w których zachodzi wiele zmian fizjologicznych związanych z wiekiem. W efekcie pojawia się starczowzroczność lub inaczej prezbiopia. Pojawia się ona już u osób po czterdziestym roku życia i może dotyczyć zarówno osób zdrowych, jak i zmagających się z innymi wadami wzroku lub chorobami oczu. Opiera się na postępującym zesztywnieniem soczewki oraz osłabiającą się zdolnością akomodacji oka. Niestety, tym zmianom nie jesteśmy w stanie zapobiec, aczkolwiek niektóre choroby, takie jak cukrzyca czy zażywanie leków przeciwhistaminowych mogą przyspieszać jej rozwój. A jak rozpoznać starczowzroczność? Głównie objawia się ona poprzez niemożność przeczytania tekstu z bliska oraz bólom głowy i zmęczeniem wzroku. Na szczęście korekcja jest niezwykle prosta – wystarczą nam okulary np. progresywne. Dzięki nim leżąc w wygodnym łóżku, skomponowanym z produktów z https://abcsnu.pl/ możemy zarówno czytać książkę, jak i widzieć co się dzieje za oknem.

Zaćma i jaskra

Zaćma i jaskra to dwie różne choroby, które w efekcie mogą doprowadzić do utraty wzroku. W przypadku zaćmy mamy do czynienia z degeneracją jednego elementu struktury oka, czyli soczewki. Pojawia się tutaj charakterystyczne zmętnienie, które może rozwiązać się w każdym wieku. Objawia się ona przede wszystkim trudnością z właściwą oceną odległości, a także pogorszeniem widzenia po zmroku. Często mówi się o trudnościach z rozróżnianiem barw oraz widzeniem przedmiotów jak przez mgłę. Choroba ta rozwija się etapami, przez co mamy czas na reakcję w postaci leczenia operacyjnego. Przed takim zabiegiem należy oszczędzać oczy, a na noc zakładać miękką opaskę. Warto także zainwestować w dobre łózko https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Lozka-mieszane, które pomoże nam się zdrowo wyspać. Jaskra natomiast to grupa chorób charakteru ja się wzrostem ciśnienia wewnątrz gałkowego i postępującym zanikiem nerwu wzrokowego. W Wyniku powolnego obumierania tego nerwu pojawiają się ubytki w polu widzenia. Należy reagować już na pewne objawy jaskry, czyli światłowstręt, łzawienie oczu, mroczki podczas spoglądania na światło czy trudności z widzeniem w ciemności. Najczęściej mamy do czynienia z jaskra pierwotna otwartego kąta. Samo leczenie opiera się na stosowaniu leków wraz z zabiegami chirurgii tradycyjnej lub laserowej.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka (ZSO) zaliczany do grupy zaburzeń powierzchni oka, znanych z angielskiego jako Ocular Surface Disease (OSD) jest jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń, z którym zmaga się coraz więcej osób. W większości mamy do czynienia z nadmiernym parowaniem filmu łzowego, choć istnieje także opcja niedoboru wodnej składowej filmu łzowego. Do znanych czynników ryzyka zalicza się przede wszystkim płeć i wiek, jednak nie można zapomnieć także o:

  • warunkach środowiskowych, czyli nadmiernym korzystaniem z komputera czy przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • stosowaniu niektórych leków, w tym przeciwhistaminowych, przeciwdepresyjnych, moczopędnych, hormonalnych czy beta blokerów,
  • cukrzycy, zaburzeniach endokrynologicznych czy chorobach dermatologicznych.

Schorzenie to jest nieprzyjemne, zwłaszcza gdy leżąc w łóżku z wygodnym materacem z https://abcsnu.pl/41-materace-180×200, nie możemy się zrelaksować przez ból pieczenie czy szczypanie. Właśnie dlatego należy podawać leki nawilżające, które zmniejszają tarcie między sektami powierzchni oka. Świetnie sprawdza się tutaj krople do oczu zawierające hialuronian sodu.

Problem z wadami i chorobami oczu dotyczy coraz większej części naszej części naszej populacji. Obecnie co czwarta osoba dorosła ma problem z przeczytaniem gazety, a ponad połowa młodzieży zmaga się z wadami wzroku. Wielu z nich można zapobiec na wczesnym etapie, wystarczy tylko regularnie umawiać się na wizyty do okulisty i stosować się do wszystkich zaleceń.