Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka. Szczególne znaczenie ma ona dla zdrowia seniorów. Regularny ruch wpływa na ogólne samopoczucie, a także zapobiega negatywnym zmianom, które zachodzą w organizmie wraz z wiekiem. Ćwiczenia dobrze dobrane do aktualnej kondycji osoby starszej mogą znacznie poprawić jej funkcjonowanie fizyczne i psychiczne. Jakie aktywności są najprzyjemniejsze dla seniorów, a jednocześnie bezpieczne i przynoszą im najwięcej korzyści?
Dlaczego seniorzy powinni dbać o aktywność fizyczną?
Aktywność ruchowa zarówno zapobiega różnorodnym schorzeniom, jak i wykazuje działanie terapeutyczne. Warto pamiętać o tym, że wcale nie musi to być intensywne uprawianie sportu! Wystarczy nawet 30 minut spaceru w ciągu dnia. Już taka ilość ruchu redukuje prawdopodobieństwo pojawienia się chorób kardiologicznych, a także widocznie obniża poziom cholesterolu. Poza tym, aktywizacja pomaga utrzymać wagę na optymalnym poziomie – a warto pamiętać o tym, że nadwaga u seniorów jest szczególnie niebezpieczna i może znacznie skrócić życie! Ważną korzyścią jest także to, że aktywność fizyczna (w szczególności ta na świeżym powietrzu) ułatwia zapobieganie bezsenności, która jest dużym problemem wśród osób po 60. roku życia.
Aby aktywność fizyczna przynosiła wymierne korzyści, należy dbać o to, aby zestaw ćwiczeń składał się z kilku elementów. Powinien gwarantować poprawę wytrzymałości mięśni i siły. Dodatkowo, kluczowe są ćwiczenia poprawiające koordynację ruchową. Seniorzy powinni regularnie ćwiczyć oddech i wykonywać zadania relaksacyjne. Formę aktywności zawsze należy dobierać odpowiednio do wieku, ogólnego stanu zdrowia i indywidualnych preferencji danej osoby.
6 pomysłów na aktywność dla seniora
1. Nordic walking
To bezpieczny rodzaj aktywności angażującej praktycznie całe ciało! Wysiłek tego typu nie jest nadmiernie męczący, a marsz z kijkami wzmacnia mięśnie głębokie. Efektem jest więc wzmocnienie całej sylwetki i zmniejszenie ewentualnego bólu pleców.
2. Joga
Wiele różnorodnych typów jogi sprawia, że seniorzy o różnej kondycji fizycznej są w stanie znaleźć formę ćwiczeń optymalnie dostosowanych do swojego stanu zdrowia. Najlepszym pomysłem jest udanie się na zorganizowane zajęcia. Instruktor, który na bieżąco będzie korygował błędy, ułatwi prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Wiele pozycji jogi ma właściwości łagodzące ból kręgosłupa.
3. Pływanie
Pływanie to dobry wybór nawet dla osób, których stan zdrowia nie należy do najlepszych. Ruch w wodzie nie obciąża stawów co sprawia, że możliwe staje się wykonywanie ćwiczeń, które w normalnych warunkach byłyby źródłem dyskomfortu. Regularne treningi wzmacniają mięśnie pleców, poprawiają kondycję i odporność. Ciekawą alternatywą może być aqua aerobik, z którego mogą korzystać nawet osoby nieumiejące pływać.
4. Rower
Dzięki regularnej jeździe na rowerze można dotlenić mózgi, wzmocnić mięśnie i wyregulować ciśnienie. Zarówno kolarstwo na świeżym powietrzu, jak i ćwiczenia na rowerku stacjonarnym w zaciszu własnego domu, to dobry wybór dla każdego seniora.
5. Gimnastyka
Proste ćwiczenia gimnastyczne to doskonała forma aktywności dla seniorów. Można wykonywać je nawet bez wychodzenia z domu. Dzięki nim stawy zwiększają swoją ruchomość, a struktury mięśniowe zyskują lepszą elastyczność. Warto jednak mieć na uwadze to, że ćwiczenia powinny być wykonywane poprawnie! Warto nauczyć się ich pod okiem fizjoterapeuty.
6. Turystyka piesza
Piesze wycieczki to okazja nie tylko do ruchu, ale również do poznania malowniczych zakątków znajdujących się w okolicy. Poza tym, turystyka stwarza okazję do socjalizacji, która wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne seniora.
Regeneracja to podstawa!
Regularna aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla każdego seniora. Jednak oprócz uprawiania sportu, należy zadbać także o regenerację. Jej najważniejszym elementem jest sen. Każda starsza osoba powinna dobrze wyposażyć sypialnię. Dzięki możliwości korzystania z wygodnego materaca – np. jednego z tych, które dostępne są w sklepie https://sleepinghouse.pl/164-materace-100×190-cm – mięśnie mają szansę na regenerację, a dodatkowo znacznie zmniejsza się ryzyko bólu kręgosłupa. Równie ważna jest ergonomiczna poduszka. Seniorzy powinni szczególnie dbać o higienę snu ze względu na to, że są oni grupą szczególnie narażoną na problemy ze snem.
Aktywność fizyczna powinna być umiarkowana, a ciało musi mieć zapewnione dni, w których nie jest poddawane żadnym obciążeniom. Osoby starsze nie powinny ćwiczyć więcej niż 5 razy w tygodniu. Ich układ ruchu jest bowiem bardziej narażony na kontuzje. Odpoczynek to podstawa! Uprawianie sportu w starszym wieku, bez dbania o regenerację, może przynieść więcej szkody, niż pożytku.
Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie w życiu każdego seniora. Warto zachęcać starsze osoby do uprawiania sportu, aby mogły cieszyć się zdrowiem i mobilnością jak najdłużej.
Przeczytaj też: