O toksycznym związku mówi się najczęściej w kontekście manipulacji i przemocy. Większość z nas myśli, że ma ona charakter fizyczny, jednak o wiele częściej mamy tutaj do czynienia z przemocą psychiczną czy ekonomiczną. Co więcej, w toksycznym związku nie ma zaufania, a pojawia się jedynie nieustanne napięcie połączone z oskarżeniami. A co jeszcze warto wiedzieć o toksycznym związku oraz jak się z niego uwolnić?

Po czym poznać toksyczny związek?

Tak naprawdę w toksycznym związku może znaleźć się każda osoba. Najważniejsze jednak, aby jak najszybciej zorientować się w sytuacji i zacząć działać. Jednak po czym możemy poznać taką relację? Oczywiście wielu naszych znajomych czy członków rodziny może naprowadzić nas na ten trop, aczkolwiek sami musimy to sobie uświadomić. Otwórzmy zatem umysł na takie objawy, jak:

  • niska samoocena, która wynika z ciągłego podważania naszej wartości przez partnera poprzez krytykę lub oskarżenia,
  • brak zdrowej komunikacji, która obejmuje niemożność wyrażania swoich uczuć, potrzeb czy opinii,
  • ciągłe konflikty, do których dochodzi wskutek błahych problemów i które ciężko rozwiązać przez nie współpracującego z nami partnera,
  • ograniczanie kontaktu ze znajomymi lub rodziną, które nakłada na nas partner,
  • nadmierna kontrola, która obejmuje podejmowane przez nas decyzje lub aspekty finansowe.

Dlaczego tkwimy w toksycznym związku?

Wydaje się, że wyżej wymienione objawy toksycznego związku dają jasno do zrozumienia, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakończenie tej relacji. A mimo to wiele osób latami nie może podjąć tej decyzji. Dlaczego? Istnieje wiele powodów, dla których zostajemy w toksycznych związkach i to pomimo ich destrukcyjnego charakteru. Może być to spowodowane m.in.:

  • uwikłaniem emocjonalnym – tutaj uczucie miłości, lojalności czy zobowiązania jest znacznie większe niż chęć odejścia,
  • strach przed samotnością – niepewna przyszłość oraz brak perspektyw znalezienia sobie innego partnera skłania nas do pozostania w obecnej relacji,
  • manipulacja – w wielu toksycznych związkach partnerzy wykonują manipulację, abyśmy czuli się uzależnieni w każdym aspekcie,
  • złożoność relacji – tutaj mamy do czynienia z okresami poprawy, gdzie wydaje nam się, że partner zmienia się na lepsze, przez co wierzymy, że związek ma szansę na przetrwanie tego,
  • wspólne zobowiązania – dzieci, majątek czy zobowiązania finansowe zdecydowanie utrudniają opuszczenie toksycznego związku.

Toksyczny związek - jak się z niego uwolnić?Jak zakończyć toksyczny związek?

Życie w toksycznym związku nie ma przyszłości. Taka relacja pozbawia nas perspektyw na udane życie towarzyskie, rozwój zawodowy czy osobisty. Dlatego warto wiedzieć, co robić, by zakończyć ten etap życia. Oto siedem kroków, które nam w tym pomogą!

Krok 1 – zastanów się nad swoją decyzją

Nigdy nie działamy pod wpływem emocji. Jeśli zauważmy, że już od pewnego czasu nasza relacja wykazuje cechy toksycznego związku, to usiądźmy i przemyślmy wszystko. Najlepiej prześpijmy się na wygodnym materacu www.sennamaterace.pl/120-materace-120×190 z tą myślą, a dopiero na drugi dzień podejmijmy jedną z ważniejszych w naszym życiu decyzji.

Krok 2 – uspokójmy się i przygotujmy mentalnie

Decyzja podjęta – chcemy zakończyć toksyczny związek. Ważne, abyśmy teraz uświadomili sobie, że jesteśmy wolnym człowiekiem i żadna manipulacja już nie będzie na nas działać. Weźmy głęboki wdech i przygotujmy się mentalnie na przekazanie tej informacji swojemu partnerowi.

Krok 3 – wyobraźmy sobie życie bez obecnego partnera

Rozstania z reguły są trudne, gdyż w głowie mieliśmy już wizję swojej przyszłości z daną osobą. Teraz nadszedł czas, aby ją zmienić, postawić sobie nowe cele, a także na nowo zbudować obraz dalszego życia. W ten sposób o wiele łatwiej będzie nam pójść dalej.

Krok 4 – uważajmy na gierki emocjonalne

Toksyczne osoby mają to do siebie, że uwielbiają wciągnąć w gierki emocjonalne, a to znacząco może utrudnić zakończenie relacji. Płacz, robienie z siebie ofiary czy mówienie, że nie damy sobie rady – te słowa nic nie znaczą i nie pozwólmy, aby wpłynęły na naszą decyzję lub wywołały w nas poczucie winy.

Krok 5 – zaplanujmy sobie 2 tygodnie po rozstaniu

Nie ma nic gorszego, niż uczucie samotności i pozostanie sam na sam z myślami. Właśnie dlatego planujemy dwa tygodnie po rozstaniu. Postawmy na jak największą ilość różnych aktywności. Spotkania ze znajomymi, rodziną czy dodatkowy projekt w pracy – czemu nie! A może to dobry czas, żeby spróbować czegoś nowego?

Krok 6 – pamiętaj powody rozstania

Wspominanie dobrych chwili przyczynia się do największego bólu po rozstaniu. Wówczas pojawiają się pytania „a co gdyby…?”, przez co wątpimy w swoją decyzję. Właśnie dlatego warto spisać wszystkie powody rozstania i przypominać sobie o nich. W końcu częściej pamiętamy dobre, niż złe chwile.

Krok 7 – nie zmieniaj swojej decyzji

Zmiana decyzji i powrót do toksycznego partnera w większości przypadków niczego nie zmienia. Jedyne co, to będziemy musieli ponownie przechodzić przez rozstanie, a to wiąże się z emocjonalnym bólem. Właśnie dlatego nie zmieniajmy swojej decyzji.

Toksyczne związki są destrukcyjne i mają negatywny wpływ na nasze zdrowie zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym czy emocjonalnym. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej go rozpoznać oraz podjąć decyzję o przejęciu kontroli nad własnym życiem. Wówczas uwolnimy się z toksycznej relacji i będziemy w stanie normalnie funkcjonować.

Przeczytaj także:

  1. Sen w czasie ciąży – jak zadbać o komfortowy odpoczynek
  2. Co się dzieje z naszym organizmem, gdy niedosypiamy?
  3. Czy zdrowy sen jest ważny? Jakie są skutki niedoboru snu i jak zacząć się wysypiać?