Odpowiedź na pytanie, czy można spać w makijażu, jest jednoznaczna: nie, nie powinno się spać w makijażu. To podstawowa zasada pielęgnacji skóry, którą każda kobieta powinna przestrzegać, niezależnie od wieku czy typu skóry. Choć może wydawać się to nieco banalne w porównaniu z innymi aspektami zdrowego stylu życia, takimi jak dieta czy regularna aktywność fizyczna, to jednak wpływ spania w makijażu na naszą skórę jest znaczny i negatywny. W tym artykule przyjrzymy się głębiej temu, dlaczego to takie ważne, aby zawsze przed snem, dokładnie usunąć makijaż oraz jakie konsekwencje może ponieść osoba, która lekceważy tę podstawową zasadę pielęgnacyjną. Poznajmy razem tajniki zdrowej i pięknej skóry, które zaczynają się od prostego nawyku – demakijażu przed udaniem się na kilkugodzinny odpoczynek!

Dlaczego nie powinno się spać w makijażu?

Spanie w makijażu może wywołać naprawdę wiele różnych problemów skórnych. Osoby bardziej wrażliwe są narażone na skutki, które mogą trwać nawet kilka miesięcy, dlatego warto przed snem zrobić demakijaż. Jakie mogą być dokładne skutki dla naszej skóry, jeśli pójdziemy spać w makijażu?

Zatkane pory

Makijaż pozostawiony na noc może skutecznie zatkać pory, które tak naprawdę znajdują się na całej twarzy. To z kolei może doprowadzić do pojawienia się na twarzy zaskórników oraz trądziku. Pozostawienie makijażu na noc uniemożliwia skórze swobodne oddychanie i regenerację.

Podrażnienie skóry

Dobrze dobrane do rodzaju cery kosmetyki do makijażu, np. podkład, korektor czy puder, nie powinien jej podrażniać. Jednak jeśli dodatkowo Twoja skóra na twarzy jest bardzo wrażliwa, to pozostawienie makijażu na niej przez całą noc może sprawić, że rano Twoja cera będzie zaczerwieniona i podrażniona.

Szybsze starzenie się skóry

Makijaż pozostawiony na twarzy na całą noc może powodować utratę elastyczności cery i przyspieszać proces starzenia się. Skóra na twarzy potrzebuje regeneracji, a najlepszy na ten proces czas to noc.

Czy można spać w makijażu?Zaburzenia równowagi skóry

Zostawianie makijażu na noc może zakłócić naturalną równowagę skóry, co może skutkować nadmiernym wydzielaniem sebum lub przesuszeniem się cery.

Wypadające rzęsy

Rzęsy, które przez całą noc będą obciążone tuszem do rzęs, zrobić się dużo słabsze i mogą zacząć nadmiernie wypadać.

Przesuszone usta

Niektóre kobiety nakładają na usta pomadki, które mocno wtapiają się w skórę na ustach. Robią to po to, aby efekt ładnych i pełnych ust został z nimi na dłużej. Jeśli jednak zostawimy pomadkę na całą noc na ustach, to mocno ona je przesuszy i podrażni, sprawiając, że będą one piekły i bolały.

Bardziej widoczne worki pod oczami

Brak wieczornego demakijażu może doprowadzić do uwydatnienia się worków pod oczami do tego stopnia, że bardzo trudno będzie je zakryć. Nie pomoże nawet najlepszy korektor pod oczy!

Wysuszenie skóry

Niektóre produkty do makijażu, takie jak puder mają za zadanie zmatowić skórę, a pozostawienie tej warstwy na całą noc na twarzy, może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia się skóry. Mogą pojawić się nawet odstające suche skórki.

Infekcje oczu

Makijaż na powiekach i rzęsach może wpadać do oczu w trakcie snu, co zwiększa ryzyko infekcji oczu, takich jak zapalenie spojówek czy ogólnie podrażnić oczy. Jest to bardzo nieprzyjemne doświadczenie, którego za wszelką cenę należy unikać.

Utrata blasku i świeżości

Spanie w makijażu może sprawić, że skóra stanie się bardziej matowa i pozbawiona blasku, co negatywnie wpłynie na ogólny wygląd cery.

Pogorszenie stanu skóry

Osoby, które regularnie śpią w makijażu, mogą doświadczać pogorszenia stanu swojej skóry, co może wymagać dłuższego okresu regeneracji.

Jak pamiętać o zmyciu makijażu przed snem?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda kobieta jest inna – jedna nie będzie potrafiła wyobrazić sobie snu bez demakijażu i odpowiedniej pielęgnacji, a drugiej nie będzie to przeszkadzało. Jeśli należysz do tej drugiej grupy kobiet, to koniecznie nastaw sobie budzik lub przypomnienie na telefonie, które w odpowiednim czasie przypomni Ci o zmyciu makijażu. Możesz również przyczepić karteczkę na lustro w łazience, na której napisane będzie “ZMYJ MAKIJAŻ!”. Idąc przed snem do toalety, na pewno spojrzysz na lustro i tym samym przypomnisz sobie, żeby zadbać o swoją cerę.

Dla ładnej skóry bardzo ważny jest również dobry sen, dlatego zapewnij go sobie, kupując dobrej jakości materac. Szczególnie polecamy model Hilding Gejzer, który jest produktem ekologicznym. W swoim wnętrzu skrywa wiele sprężyn, a każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszeni. To sprawia, że ciało jest doskonale podtrzymane przez całą noc. Więcej o tym i innych materacach dowiesz się na tej stronie: https://hilding.pl/, więc serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia!