Nie można ukryć, że obecnie istnieje bardzo wiele różnych trendów wnętrzarskich. Mogą one zmieniać się z dnia na dzień, przez co ciężko za nimi nadążyć. Bez wątpienia uda nam się jednak wyróżniać takie nurty, które niezmiennie cieszą się popularnością. Jest to minimalizm oraz maksymalizm. Style te są swoim zupełnym przeciwieństwem. Który z nich będzie lepszym wyborem do naszego domu? Sprawdźmy!

Czym wyróżnia się minimalizm?

Minimalizm to styl aranżacyjny, który w ostatnich latach otrzymuje zdecydowanie najwięcej zainteresowania. Wynika to między innymi z tego, że ze względu na swoją prostotę i uniwersalność jest on dostępny dla wszystkich, bez względu na wysokość budżetu przeznaczonego na wystrój pomieszczeń. Oprócz tego minimalistyczne, neutralne wnętrza pozwalają naszemu mózgu odpocząć od intensywnych bodźców. Czy wiemy dokładnie, jakimi cechami wyróżnia się minimalizm? Harmonia i prostota to jego najważniejsze podstawy – nie ma tu miejsca na ekstrawagancję czy niepotrzebne kombinowanie. Pokój ma być spójny i estetyczny. Brakuje tu nadmiernej dekoracyjności, która mogłaby sprawić, że wystrój prezentuje się kiczowato. Oszczędne ozdoby, a do tego wykorzystanie produktów o najwyższej jakości sprawia, że całość zyskuje niezwykłą subtelność i elegancję. Dzięki temu nawet niewyszukane wnętrza mogą być szykowne. Efekt ten zwiększa użycie stonowanych, delikatnych barw, takich jak szarość, beż czy biel. Ich połączenie sprawia, że przestrzeń nie jest w ogóle przytłaczająca, wręcz przeciwnie – pomaga się zrelaksować i wyciszyć. To idealna opcja dla tych, którym zależy na subtelności.

Co to maksymalizm?

Minimalizm czy maksymalizm - co lepsze?Wprowadzając maksymalizm do naszego wnętrza, możemy być pewni jednego – nie będziemy się tam nudzić. Tutaj bowiem nie ma żadnych granic, których musimy się trzymać. Zasady również wyznaczamy sobie sami. Z tego względu maksymalizm sprawdzi się szczególnie u tych, którzy są kreatywni i twórczy. Konieczność urządzenia wnętrza da im szansę na popuszczenie wodzy fantazji i pobudzenie wyobraźni. W tej aranżacji możemy zauważyć połączenie różnych kolorów. Nierzadko są to intensywne, odważne barwy, jak na przykład czerwień czy zieleń. Oprócz tego łączy się różne wzory, nawet te, które na pierwszy rzut oka nie wydają się do siebie pasować. Takie zestawienie pozwala stworzyć oryginalny, zaskakujący efekt, który dodaje każdemu wnętrzu indywidualności. Kolejną ważną cechą jest wybór takich elementów, które mają duże formaty i wielkości. Dotyczy to zarówno ozdób, jak i mebli. W maksymalizmie możemy skorzystać z najróżniejszych inspiracji – sprawdzą się zarówno rzeczy ze staroświeckimi wzorami, jak i te, które mają nowoczesny design. Należy jednak pamiętać o tym, że to, że możemy połączyć naprawdę wiele różnych rzeczy, nie oznacza, że mają one być wybrane przypadkowo. Również w maksymalizmie trzeba zachować rozwagę i zwrócić uwagę na to, jakie aspekty się dopełnią, a jakie okażą się jednak zbyt przytłaczające.

Maksymalizm czy minimalizm – co wybrać?

Nie można ukryć, że minimalizm i maksymalizm znacznie się od siebie różnią. Mimo tego trzeba przyznać, że każdy z tych stylów ma coś godnego uwagi. Z tego powodu wybór jednego z nich może być wyzwaniem. Zastanówmy się nad ich plusami i minusami, aby nie popełnić błędnej decyzji. Skrajny minimalizm może sprawić, że we własnym wnętrzu będziemy czuli się obco. Co więcej, bardzo ważny jest tu fakt, aby zachowywać porządek i czystość, inaczej harmonia i estetyka, o które tak bardzo się staramy, tworząc minimalistyczny wystrój, zostaną zaburzone. Z drugiej strony, nagromadzenie zbyt wielu dodatków i ozdób może powodować, że nasza przestrzeń będzie wydawać się zabałaganiona. Jeśli nie posiadamy drygu do łączenia i tworzenia rzeczy, urządzenie ładnego maksymalistycznego wnętrza może okazać się za trudne. W razie gdy ciężko jest nam podjąć decyzję, możemy postawić na kompromis – możemy uznać, że jeden pokój, na przykład sypialnia, będzie wykończona minimalistycznie, za to w salonie pozwolimy sobie na maksymalizm.

Jaki wystrój do sypialni?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Często jest też tym ulubionym, ponieważ to tam możemy w pełni się odprężyć i zrelaksować, czując się komfortowo oraz bezpiecznie. Sypialnia powinna być swego rodzaju odzwierciedleniem naszej osobowości – tylko wtedy będziemy przekonani, że jest to nasza własna, osobista przestrzeń. Zastanawiając się nad tym, jaki styl aranżacyjny do niej wybrać, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest bliższe naszemu sercu – neutralny minimalizm czy ekstrawagancki maksymalizm? Jeśli zależy nam przede wszystkim na wygodzie i komforcie, wybierzmy minimalizm. Pokój urządzony w tym stylu będzie harmonijny i estetyczny, a miękkie dodatki i stonowane barwy sprawią, że bez problemu się tam wyciszymy. Będzie to polecane szczególnie dla tych, którzy mają kłopoty z zaśnięciem – spokojne, nastrojowe wnętrze przyczyni się do tego, że łatwiej będzie nam odpocząć. Pomogą w tym różne elementy, których nie może zabraknąć w żadnej sypialni, bez względu na to, w jakiej aranżacji jest urządzona. Mowa o wygodnym, solidnym materacu, który będzie odpowiednio podtrzymywał nasze ciało. W zachowaniu prawidłowego podparcia kręgosłupa sprawdzi się stelaż Hilding Select Expert. Oprócz tego wpłynie korzystnie na żywotność materaca. Ten idealny model czeka na nas na stronie www.hilding.pl.

Może się zdarzyć, że wizja naszej wymarzonej sypialni będzie inna. Nie dla wszystkich jest to miejsce typowo przeznaczone na wypoczynek – dla wielu osób sypialnia pełni też funkcję biura, pracowni czy po prostu takiej przestrzeni, w której możemy zająć się swoimi rzeczami. W tym wypadku będzie nam zależało na tym, żeby nasz pokój wyrażał to, kim jesteśmy. Nie ma wątpliwości, że wówczas maksymalizm okaże się strzałem w dziesiątkę. Będziemy mogli stworzyć spersonalizowaną, ciekawą przestrzeń, która będzie pobudzała w nas kreatywność i wyobraźnię. Ta opcja będzie dobra zwłaszcza dla tych osób, które dzielą mieszkanie z innymi. Wtedy bowiem nie zawsze istnieje możliwość urządzenia pozostałych pomieszczeń tak, jak podoba się tylko nam. Na szczęście we własnej sypialni możemy popuścić wodze fantazji i stworzyć takie wnętrze, które będzie w stu procentach ukazywało naszą osobowość.

Osoby, które przepadają za spokojem i harmonią, na pewno polubią minimalizm. Dla tych, którzy wspaniale odnajdują się w chaosie, najlepszym rozwiązaniem będzie za to maksymalizm. Obecne trendy aranżacyjne pozwalają nam na urządzenie wnętrza w taki sposób, jaki nam się podoba. Podejmijmy decyzję, która opcja bardziej nas przekonuje, a następnie bierzmy się za udoskonalanie naszego wystroju!