W swojej pracy każdy chciałby czuć się dobrze, niezależnie od zawodu, który wykonuje. Powszechnie wiadomo, że niektóre profesje są bardziej stresogenne i wywołują mnóstwo różnych emocji, a inne mniej. Bardzo istotne jest to, aby znaleźć odpowiedni balans i mieć świadomość, że zdrowie emocjonalne w pracy jest czynnikiem, który wpływa na jakość naszej pracy. Kiedy w naszym życiu prywatnym dzieje się coś istotnego, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że zmieni to sposób, w jaki pracujemy. Dlatego tak ważne jest dbanie o nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne w pracy! Jak to zrobić? Od czego zacząć? Jak znaleźć odpowiedni balans pomiędzy sprawami zawodowymi a prywatnymi? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, więc serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!
Jakie są najbardziej stresogenne zawody?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na świecie istnieją bardziej i mniej stresogenne zawody wykonywane przez ludzi. Poniżej przedstawimy kilka z nich:
- żołnierz, policjant, strażak – wiele badań mówi o tym, że najwięcej stresu u pracowników wywołują wykonywane przez nich zawody, które są bezpośrednio związane z zagrożeniem życia – ich lub osób w ich otoczeniu. Podczas rekrutacji na stanowisko żołnierza, policjanta oraz strażaka prowadzone są specjalistyczne badania i testy, które mają pokazać, że dana osoba nadaje się na wybrane stanowisko.
- lekarz, pielęgniarka, położna – zawody związane bezpośrednio z ratowaniem zdrowia i życia człowieka również należą do tych, które wywołują wiele stresu. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że aby wykonywać zawód lekarza, pielęgniarki czy położnej potrzebne są lata studiów i zdobywania specjalistycznej wiedzy. Każdy specjalista od zdrowia odpowiedzialny jest za życie swoich pacjentów i nawet najmniejszy błąd może spowodować, że będzie ono zagrożone. Dlatego zawód lekarza, pielęgniarki oraz położnej są tak bardzo stresogenne. Należy tutaj wspomnieć również o dyspozytorach pogotowia ratunkowego, policji czy straży pożarnej, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami do nich dzwoniącymi. Koniecznie trzeba pamiętać, że często to od nich zależy pierwsza pomoc poszkodowanym czy pierwsze kroki podczas wypadku. Jest to bardzo obciążające emocjonalnie.
- pilot i kontroler lotów – te zawody również w jakiś sposób odpowiadają za życie i zdrowie ludzi. Mogą wywoływać niemały stres, ponieważ piloci i kontrolerzy lotów mają w świadomości fakt, że każda ich decyzja, np. przelot przez chmury burzowe, może decydować o dalszym losie pasażerów i współpracowników, np. stewardes.
- dziennikarz, aktor i muzyk – z kolei wykonywanie tych zawodów wiąże się z występowaniem przed dużą publicznością, co może wiązać się z dużym stresem.
- zawody związane z terminowością – wiele osób uważa, że praca w korporacji może wywoływać dużo stresu, a spowodowane jest to dużą terminowością różnych projektów czy innych zadań. Osoba pracująca w biurze może mieć zlecanych zbyt dużo obowiązków i po prostu sobie nie radzić z wykonywaniem ich na czas, a to wiąże się z kolejnym elementem stresogennym – baniem się rozmowy z przełożonym czy obawą przed wyrzuceniem z pracy.
Czy zdrowie emocjonalne w pracy jest ważne?
Na pytanie, czy zdrowie emocjonalne w pracy jest ważne, można by odpowiedzieć jednym słowem – tak. Dobrostan emocjonalny ma istotny wpływ na wiele czynników związanych bezpośrednio z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Jakich? Tego dowiesz się poniżej!
Wydajność i zaangażowanie
Pracownicy o dobrym zdrowiu emocjonalnym są zazwyczaj bardziej zaangażowani w swoją pracę. Pozytywne emocje sprzyjają większej kreatywności, innowacyjności i produktywności, co jest ważne w większości zawodów.
Zdolność do współpracy
Osoby, które dobrze radzą sobie z własnymi emocjami, zazwyczaj mają również lepszą zdolność do komunikacji, rozwiązywania konfliktów i efektywnej współpracy z innymi. Jest to bardzo istotne, kiedy nasza praca polega tylko i wyłącznie z kontaktami z innymi osobami.
Zdrowie fizyczne
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowie psychiczne wiąże się bezpośrednio ze zdrowiem fizycznym. Stały stres i niewłaściwe radzenie sobie z emocjami mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie czy choroby serca. Bardzo często ludzie “zagłuszają” stres jedzeniem niezdrowego jedzenia, a to z kolei może prowadzić do nadwagi i jeszcze większych problemów w poruszaniu się i wykonywaniem codziennych obowiązków.
Równowaga między pracą a życiem prywatnym
Jednym z najważniejszych czynników, które pomagają zachować dobre zdrowie psychiczne i emocjonalne, jest znalezienie balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Aby osiągnąć work-life balance, należy przede wszystkim zostawiać pracę w pracy i nie zabierać jej do domu. Kiedy masz z tyłu głowy, że musisz zrobić jeszcze kilka zadań, bo nie wykonasz projektu w odpowiednim terminie, porozmawiaj ze swoim szefem, aby przydzielił Ci kogoś do pomocy albo przekierował część Twoich obowiązków komuś innemu. Pamiętaj również, że aby rozdzielić pracę od życia prywatnego, musisz dobrze organizować swój czas. Możesz w tym celu prowadzić kalendarz czy planer, które pozwolą Ci dobrze rozplanować Twoje dzienne, tygodniowe oraz miesięczne zadania. Dzięki temu znajdziesz również czas na odpoczynek i relaks.
Pamiętaj, że w redukcji stresu pomóc Ci może również dobry sen, a to zapewnić może świetnie dobrany materac, który będzie spełniał Twoje potrzeby i wymagania. My szczególnie polecamy materac Hilding Modern, który jest produktem piankowym i idealnie sprawdzi się w sypialniach osób o małej wadze, które uwielbiają twarde podłoża, ale również u osób, których waga jest znacznie większa. Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony: www.hilding.pl, na której dowiesz się więcej o różnych materacach. Serdecznie zapraszamy!