Wielu z nas myśli, że pora roku nie oddziałuje na sen. Jest to nieprawdą, gdyż w wielu sypialniach pomimo ciepłych grzejników panuje chłód. Jest to spowodowane częstym wietrzeniem, a tym samym i dostawaniem się mroźnego powietrza do wnętrza lub po prostu nieszczelnymi oknami. Jednak, czy można w kilku krokach przygotować sypialnię na zimne wieczory tak, abyśmy mogli się komfortowo wyspać?

Krok pierwszy – schludna i czysta sypialnia

Wielu z nas myśli, że komfortowy sen zimą zależy od temperatury panującej w sypialni. Owszem, jest to ważny czynnik, jednak niejedyny. Po wiosennych porządkach często na jakiś czas zapominamy o skrupulatnym uporządkowaniu sypialni. Jak się okazuje, kwestia ta ma ogromne znaczenie, gdyż gromadzący się w sypialni kurz może obniżać jakość snu, a także wywoływać objawy alergii. Z uwagi na to, warto znaleźć chwile i przetrzeć z kurzu każde miejsce – w tym te trudno dostępne, w których kurz lubi się gromadzić. Odświeżając wygląd sypialni, możemy od razu zadbać o jej bardziej zimowy lub świąteczny charakter, przez co poczujemy się jeszcze bardziej komfortowa.

Krok drugi – dodatkowe koce

Mało kto z nas wyobraża sobie spędzać poranek, późne popołudnie czy wieczór w sypialni, która w chłodne dni nie jest wypracowana w kole. Wszystko z uwagi na fakt, iż niezależnie od czynności, jaką tutaj wykonujemy, możemy się nimi przyjemnie otulić, a tym samym i ogrzać. Świetnie sprawdzą się zarówno na fotelu, gdzie możemy czytać książkę, jak i w łóżku. A w jaki sposób? Otóż może stanowić dodatkową warstwę pod materac, przez co zapewnia ciepło. Często również przykrywany się najpierw kocem, a potem kołdrą.

Krok trzeci – elementy dekoracyjne

Jak przygotować sypialnię na chłodne wieczory, aby się wyspać?Oczywiście koce zaliczane są do dodatków, jednak ich rola w zapewnieniu komfortu w czasie wypoczynku sypialni jest o wiele większa, niż innych elementów dekoracyjnych. Do nich możemy zaliczyć m.in. świece i zapachy. W chłodne wieczory mogą pełnić dwie funkcje, gdyż z jednej strony są dodatkowym źródłem światła i ciepła, przez co stwarzają unikalny klimat w sypialni. Natomiast wiele tego typu produktów przeznaczonych do sypialni zawiera olejki eteryczne, które wyciszają i ułatwiają zasypianie. Oprócz tego, w sypialni świetnie sprawdzi się dywan, gdyż izoluje on chłodną podłogę od bosych stóp. Jest to ważne zwłaszcza rano, gdy wychodzimy z ciepłego łóżka. Poza tym klimatu nadają zasłony i rolety, stanowiąc często barierę między ciepłym pokojem a chłodem szalejącym na dworze.

Krok czwarty – wygodny materac

Materac niestety nie jest w stanie dodatkowo ogrzać nas w chłodne wieczory, jednak jego odpowiednie dopasowanie do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika jest niezwykle ważne. Wszystko z uwagi na fakt, iż jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała, przez co odpowiada za najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki. W ten sposób gwarantuje komfortowy wypoczynek, w czasie którego nasze mięśnie mogą się zregenerować. Decydując się na wysokiej jakości model, warto uwzględnić przede wszystkim wiek użytkownika, swój stan zdrowia, stopień twardości, rodzaj wypełnienia oraz rozmiar.

Sprawdź ofertę materacy: https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200

Krok piąty – zimowa kołdra

W łóżku zima najważniejszą funkcję pełni kołdra. Nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale zapewnia on nieprzyjemne wrażenie otulenia, a także gwarantuje komfort termiczny. Oznacza to, że zapobiega przegrzewaniu się organizmu w gorące dni, a także wychładzaniu w zimne. Jednak, aby było to możliwe, to w pierwszej kolejności należy postawić na odpowiednie modele. Najlepszą opcją będą kołdry naturalne, które odznaczają się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi. Świetną propozycją są modele składające się z wełny alpaki. Ponadto warto zwrócić uwagę na gramaturę, gdyż im wyższa jest, tym skóra jest grubsza, cięższa i cieplejsza.

Krok szósty – odpowiednia poduszka

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, po co tam tak naprawdę wygodna poduszka w łóżku. Jak się okazuje, pełni ona funkcję podobną do materaca, jednak z tą różnicą, że zapewnia odpowiednią stabilizację wyłącznie górnym partiom ciała. Oznacza to, że ogranicza się do głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Dzięki temu jest w stanie odciążyć mięśnie i ustabilizować je, tym samym korzystnie wpływając na efektywną regenerację. Decydując się na poduszkę na zimę, najlepiej postawić na modele piankowe lub naturalne, np. z wełny alpaki. Za inne, ale również ważne kwestie uznaje się wysokość modelu, a także jego stopień twardości. Na współczesnym rynku znajdziemy także poduszki, które są dedykowane do preferowanej przez nas pozycji do snu.

Krok siódmy – pościel i prześcieradło

Jednakowo pościel, jak i prześcieradło uznaje się za obowiązkowe akcesoria sypialniane, które nie tylko korzystnie wpływają na komfort wypoczynku, ale także stwarzają higieniczne warunki do wypoczywania. Ich główną rolą jest chronienie, w przypadku pościeli – poduszki i kołdry, a w przypadku prześcieradła – materaca przed zniszczeniami, zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Przy ich wyborze najczęściej skupiamy się na kolorze i fasonie, w końcu można dzięki niemu podkreślić panujący w sypialni styl. Jednak najważniejszą kwestią jest tutaj materiał, z jakiego zostały wykonane. Na każdą porę roku sprawdzają się modele bawełniane, gdyż przepuszczają powietrze, przez co zima przyjemnie grzeją. Poza tym są lekkie i nie uczulają. Jednak w ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują produkty wełniane, które odznaczają się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi. Dobrym rozwiązaniem będzie także pościel lniana, gdyż jest wyjątkowo antyalergiczna.

Szacuje się, że średnio każdy z nas poświęca na sen ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin dziennie. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o higieniczne i komfortowe warunki do wysypiania się – i to niezależnie od pory roku! W zimowe wieczory świetnie sprawdza się świece nadające dodatków pomieszczeniu klimatu, a także ciepła kołdra i koce.

Przeczytaj także: