Wysoka elastyczność, sprężystość i punktowe podparcie, to cechy materaca, który pozwoli Ci zadbać o relaksujący sen. Materiałem, który spełnia wszystkie powyższe warunki, jest lateks. Poznaj budowę materacy powstałych na jego bazie oraz dowiedz się, jakie są ich zalety i wady.
Jak zbudowane są materace lateksowe?
Lateks to tworzywo pozyskiwane z drzew, krzewów lub innych roślin kauczukodajnych. Poza tym, że jest naturalne, charakteryzuje się wyjątkowo wysoką wytrzymałością, a także co bardzo istotne, nie powoduje reakcji alergicznych. Do produkcji materacy stosuje się mieszkankę mleczka kauczukowego z lateksem syntetycznym. Tylko w ten sposób może powstać model o godnych uwagi właściwościach.
Materace lateksowe bazują zatem na warstwie pianki lateksowej. Dzięki porowatej strukturze może ona swobodnie oddychać. Prawidłowa wentylacja sprawia, że model lateksowy nie jest dobrym środowiskiem do rozwoju bakterii, roztoczy i mikroorganizmów.
Pianka lateksowa może występować samodzielnie, lecz również bardzo często towarzyszy jej innego rodzaju pianka. W warstwę lateksu bywają wyposażone materace sprężynowe, hybrydowe oraz nawierzchniowe.
W jakim rozmiarze kupisz materac lateksowy?
Aby przygotować sobie przyjemne miejsce do nocnego relaksu, musisz koniecznie ustalić jaki rozmiar materaca lateksowego sprawdzi się w Twoim przypadku? Szeroka dostępność różnych modeli sprawia, że możesz nabyć materac o szerokości od 80 do180 cm. Najpopularniejsza długość zaś to 200 cm. W przypadku niewielkiej sypialni i niewymagających dużej przestrzeni do snu osób dobrze sprawdza się materac 80×200. Jeśli zaś zależy Ci na dużym komforcie i masz możliwości przestrzenne w swoim pokoju, rozważ materac lateksowy 120×190. To dobre rozwiązanie dla użytkowników o wzroście do 170 cm. W sytuacji, gdy Twoja sypialnia lub łóżko wymagają rozmiaru, który nie jest powszechnie spotykany, zorientuj się, czy dany producent nie przyjmuje zamówień na wymiar.
Materace lateksowe 120×190 nie są tak popularne, jak 120×200. Te ostatnie odpowiadają gabarytom większości przeciętnych Europejczyków oraz standardowym wymiarom ich łóżek.
Poznaj zalety i wady materaca lateksowego
Podstawowym czynnikiem, który sprawia, że modele tego rodzaju cieszą się tak ogromnym uznaniem, jest trwałość. Dobrej jakości pianka lateksowa nie odkształca się, nie zapada i z powodzeniem można cieszyć się jej walorami przez długie lata. Godnymi polecenia są materace marki Hilding, która to posiada bogatą historię na rynku krajowym i zagranicznym. Jej materace lateksowe objęte są gwarancją nawet na 15 lat.
Doskonale sprawdzają się w sypialni alergików. Nie gromadzi się w nich kurz, nie rozwijają roztocza i bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Materace tego rodzaju pokochali już bezpośredni użytkownicy, ale także rodzice alergików, którym łatwiej jest dzięki lateksowi zadbać o zdrowie swoich pociech.
Trudno nie wspomnieć także o prozdrowotnych właściwościach pianki lateksowej względem kręgosłupa. Zapewnia mu ona bowiem doskonałe wsparcie, pozwalając wszystkim mięśniom na pełne rozluźnienie. Lateks dopasowuje się do kształtu ciała, otulając je i dając wrażenie unoszenia.
Dodatkowym atutem może być zastosowanie w materacu lateksowym 7 stref twardości. Przykładem świetnego materaca jest Hilding Melody. Posiada on właśnie 7 różnie oddziałujących na poszczególne partie ciała poprzecznych stref. Produkt ten polecany jest dla osób cierpiących na bóle pleców, karku, osób starszych, a także par o zróżnicowanej wadze.
Wadą pianki lateksowej jest dość wysoki stopień twardości, o ile ktoś preferuje średnie lub miękkie materace. Jest to odczucie subiektywne, więc jednak wielu klientów ceni sobie mocno tę cechę. Niestety porządne materace lateksowe należy zaliczyć do tych z wyższej półki cenowej. Warto przy tym pamiętać, że ponosząc taki koszt, zapewniamy sobie lata zdrowego i spokojnego snu. Niestety wybierając tani materac 120×190, prawdopodobnie narazimy się na szybkie szukanie mu zastępstwa.
Zastanawiasz się jeszcze jaki materac lateksowy wybrać do swojej sypialni? Postaw na wysokiej jakości model, wykonany z solidnych materiałów, który Cię nie zawiedzie.